Endüstrinin geleceğinde İNOVASYON VAR

Sabah - - TÜRKIYE ILAC ÜRETIM USSU - SanoIi Türki\e )aErizio Guidi

İlaç sektörü; 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi ve toplamda 500 milyar dolar ihracat hacmine ulaşmayı hedefleyen Türkiye için stratejik bir değere sahip. Sanofi, ilaç sektöründe tedavisi imkânsız görünen hastalıklar için yenilikçi ilaçlar geliştiren, yüksek inovasyon ve üretim kabiliyetine sahip yapısıyla biyoteknoloji alanında en güçlü üç markadan ve dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden biri olarak konumlanıyor.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine giden yolda Sanofi’nin konumunu değerlendiren Ülke Başkanı Fabrizio Guidi, 60 yıldır Türkiye pazarında faaliyet gösterdiklerini anımsattı. Sağlık sektörünün her alanında çözüm sunmak ve yaşamları iyileştirmek için çalıştıklarını ifade eden Guidi, “Üretimden ihracata, istihdamdan ArGe’ye dek her alanda ülkemize yatırım yapıyor, global birikimimizi Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme hedeflerine ve ülkemizin sağlıklı geleceğine katkıda bulunmak için kullanıyoruz” dedi. Her yıl daha fazla katma değer sağlamaya odaklandıklarını kaydeden Guidi, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Sanofi olarak sağlık ve tedavi olanaklarına erişimin iyileştirilmesine, tedavi ve bakım sürecinde olanların desteklenmesine odaklanan, yaşam bilimlerinde öncü şirketlerinden biriyiz. Dünya çapında 100’e yakın üretim tesisimiz, 100 binden fazla çalışanımız ve 170 ülkedeki sağlık çözümlerimiz ile yaşamı iyileştiriyor, tıpta yenilikçiliğin sınırlarını keşfediyor, hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor, hastaları destekliyor ve sağlık hizmetlerine erişimi iyileştiriyoruz. Türkiye’de 1640 çalışanımız, 16 ana terapötik alanda hastalarımıza sunduğumuz çözümler ve ülkenin en büyük üretim tesisi ile ikinci büyük ilaç firmasıyız.”

“İnsan yaşamını doğrudan etkileyen sağlık hizmetleri sunması ve yüksek düzeyde Ar-Ge faaliyetleri nedeniyle ilaç endüstrisi, tüm dünyada stratejik bir sektör konumunda. Türkiye de üretim standartları, teknolojisi ve kapasitesi itibarıyla oldukça gelişmiş bir ilaç sanayisine sahip. Sanofi olarak dünya çapında insanların sağlık ihtiyaçlarını anlamak ve çözüm üretmek için çalışıyoruz. Türkiye’de de aynı misyonla çalışmaktayız. Lüleburgaz’daki fabrikamız yıllık 364 milyon kutu ilaç üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesislerinden biridir. Türkiye’deki toplam ilaç üretiminin yüzde 14’ünü; yani eczanelerdeki her 7 kutu ilaçtan birinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Lüleburgaz fabrikamızda, Türkiye’de faaliyet gösteren 22 uluslararası ve yerel ilaç şirketi için de üretim yapıyoruz. Sanofi’nin dünya çapındaki 100’e yakın üretim tesisi arasında ilk üçte yer alan fabrikamız, üretim kapasitesi açısından lider, teknolojik altyapısı, kalite standartları ve insan kaynağı açısından da örnek tesislerden biridir.”

2020 yılına kadar dünya genelinde altı kilit ürün lansmanı gerçekleştirmek için çalışan Sanofi, Türkiye’de de Ar-Ge alanında önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Fabrizio Guidi’nin aktardığı bilgilere göre Sanofi, dünyada satışlarının %15.3’ünü Ar-Ge ve klinik araştırma bölümlerine aktarmakta. Bu da tüm sektörler arasında en yüksek orana denk geliyor. Firma 2016 yılında Ar-Ge’ye 36.2 milyon TL ayırırken son beş yılda Türkiye’de Ar-Ge’ye 190 milyon TL yatırım yaptı. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Guidi; “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ArGe Merkezi Sertifikası’na sahip ilk çokuluslu firmayız ve aynı zamanda bu sertifikaya sahip 21 ilaç kuruluşundan biriyiz. Ar-Ge merkezimiz 2014 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın performans sıralamasında Türkiye’deki 165 Ar-Ge merkezi arasında 3., ilaç sektöründe ise 1. sırada yer aldı. İlaç Ar-Ge’sinin önemli bir basamağı olan klinik araştırmalar alanında ise 20 yıldır öncü bir konum üstlendik. Halen 345 araştırma merkezinde 45 klinik araştırma projesi yürütüyor, altı yıldır 13 Orta Doğu ülkesine bu alanda liderlik ediyoruz. Avrupa ülkelerinde yürütülmekte olan bazı önemli uluslararası ArGe projelerinin erken faz klinik araştırmalarının yönetimini de yine ülkemizden yapıyoruz. Bu başarılar Sanofi’nin uluslararası tecrübelerini Türkiye’ye taşıma konusunda bizi daha da teşvik ediyor” bilgisini paylaştı.

Sanofi; inovatif ilaç alanında Sanofi, markalı jenerikler alanında Zentiva, aşı alanında Sanofi Pasteur, nadir hastalıklar ve MS’te Sanofi Genzyme ve tüketici sağlığı alanında Sanofi Tüketici Sağlığı ile sağlığın her alanında yer alan ender şirketlerden biri. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan firmanın temel terapötik alanları arasında diyabet, onkoloji, kardiovasküler ve merkezi sinir sistemi, üroloji, ortopedi, romatoloji, nadir hastalıklar, MS ve aşılar bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.