Novartis, son 10 yılda Türkiye’nin en fazla ilaç ihracatı yapan grubu

Sabah - - TÜRKIYE ILAC ÜRETIM USSU -

faaliyet gösteriyoruz. 2300’ün üzerinde kalifiye çalışanımız var. Lokal olarak ürettiğimiz katma değeri yüksek ilaçlarla Türkiye’nin yüksek teknolojili üretimine katkı yapıyoruz. Devletin ilaç sanayisi vizyonunu destekliyoruz. 1955’teki ilk yatırımımızdan bu yana gerek üretim gerekse Ar-Ge alanındaki yatırımlarımızı sürdürmek konusunda hep kararlı olduk. Katma değerli moleküllerimizi hem Türkiye’deki, hem de 100’den fazla ülkedeki hastalar için üretiyoruz. Geçen yıl toplam ihracatımız 150 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti; son 10 yılda ise 1.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 10 yılda Türkiye’nin en fazla ilaç ihracatı yapan grubuyuz. n Novartis Grubu, global ölçeğe ve yenilik üretme gücüne sahip üç birime odaklanıyor: Yenilikçi İlaçlar patent koruması olan reçeteli ilaçlara, Sandoz jenerik ürünler ve biyobenzerlere, Alcon ise cerrahi ve göz bakımı ürünlerine odaklanıyor.

Global ilaç portföyümüzde hastalara sunulan 50’nin üzerinde ana ürün bulunuyor. Bu ürünlerin pek çoğu ait oldukları tedavi alanlarının yenilikçi liderleri. Portföyümüz farklı tedavi alanlarına hitap ediyor; kardiyovasküler metabolizma, oftalmoloji, solunum, nörobilim, immünoloji ve dermatoloji. Onkoloji biriminde ise hematoloji ve nadir tümörlere odaklanıyoruz. n

Kurtköy, Gebze ve Tuzla’da yer alan üretim tesislerimizle Novartis içinde global ölçekte önemli bir üretim noktasıyız. Son 10 yılda üretim tesislerimiz için toplam 240 milyon doların üzerinde yatırım yaptık.

Kurtköy üretim tesisimiz katı form üretiminde Novartis’in global çapta stratejik üretim noktalarından birisidir. Bu tesisimizin kapasitesi ve teknik altyapısı sayesinde birçok ürünü lokalde üretebiliyoruz. 2016’da 2 tane katma değeri yüksek ürünümüzü üretebilmek için 15 milyon dolar ek yatırım yaptık. Kurtköy tesisimiz iki yıl önce Novartis’in global ölçekteki en büyük ilaca erişim programı olan “Sıtma Girişimi” çerçevesinde üretilen ilacın ana üretim merkezi oldu. Daha önce ABD’de üretilen bu ilacın Kurtköy’e transferi Novartis’in bir ilaç üretim üssü olarak Türkiye’ye bağlılığını yansıtıyor. Sıtma ilacı transferi, Kurtköy fabrikasına 30 milyon dolarlık ek yatırım yapılmasını ve 70 kişiye istihdam sağladı. Başta sıtmanın endemik olduğu 60 Afrika ülkesi olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilen ilaç sayesinde Kurtköy, yıllık 60 milyon tedavi kapasitesi ile dünyada sıtma kaynaklı ölüm oranının azaltılmasına katkıda bulunuyor. n

Novartis’in yeni ilaç ve tıbbi cihaz araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 2016’da global seviyede ayırdığı kaynak 9 milyar dolar seviyesinde. Halen klinik geliştirme süreci devam eden 200’ün üzerinde proje ile sektörün en saygın araştırma portföylerinden birine sahibiz. Ar-Ge alanında Türkiye’de de iddialıyız. Novartis Grubu olarak halen devam etmekte olan 100’ün üzerinde klinik araştırma ile Türkiye’de Ar-Ge alanında da lider ilaç şirketlerinden biriyiz. 2016 yılında klinik araştırmalara 39,4 milyon dolar yatırım yaptık. Son 7 yılda Türkiye’deki klinik çalışmalara 144 milyon doların üzerinde kaynak ayırdık, böylece Ar-Ge alanındaki global rekabette Türk hekimlerine destek sağladık.

n

Devletin Türkiye’yi yüksek katma değerli ilaç üretimi ve ihracatı yapan bir merkez yapma hedefinin 2017’de de devam edeceğini düşünüyorum. Bu çerçevede bizim uzun vadeli hedefimiz Türkiye ile birlikte büyümek ve daha fazla yatırım, daha fazla üretim ve daha fazla ArGe faaliyeti ile sektördeki öncü konumumuzu devam ettirmek olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.