Öngörülür olmak

Sabah - - ILK SAYFA - PEDUODV#VDEDK FRP WU IDFHERRN FRP PHKPHWEDUODV VDEDK

HANGİ duruPlar karşısında ne gibi tepkiler vereceği belli olan kişiler ve devletlere “Öngörülür” oldukları için güvenilir.

+angi durumlar karşısında ne gibi tepkiler vereceği belli olan kişilere ve devletlere §gnJ|rülür” oldukları için güvenilirler... Bunlarda akıl dışı sürprizler, kural dışı davranışlar pek yoktur. Kendi güvenliklerine ve istikrarlarına verdikleri önemi, dünyadaki diğer ülkelerin güvenliklerine ve istikrarlarına da gösterirler.

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti öngörülür olmak bakımından örnek bir ülke konumunda. Türkiye’nin güvenliğine ve istikrarına dönük tehditlerin var olmaları durumunda, içeride ve dışarıda neler yapılacağını herkes biliyor. 15 Temmuz darbe girişimi ertesinde FETÖ’cülere karşı ne ölçüde önlemler alındığı düşünülürse, bu gibi durumlarda içeride neler yapılabileceğini ön görmek mümkün. Dış kaynaklı terör saldırılarında da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyişi ile §&umhuriyet tari- ve aynı seçilmiş isim Türkiye’yi yönetiyor. Özellikle Tayyip Erdoğan’ın istikrarlı ve öngörülür bir siyasetçi olması, onun seçmen katındaki desteğini de alıyor. Ancak en büyük müttefikimiz ve dünyanın en güçlü ülkesi Amerika Birleşik Devletleri şu anda ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir ülke konumunda.

Yeni Başkan Trump’ın ilk 100 günü değerlendirildiğinde inanılmaz ölçüdeki tutarsızlıklarla karşılaşıyorsunuz. İç siyasette üstesinden gelemediği sorunları unutturmak için dış siyasette nereye çarpacağı belli olmayan ipi kopmuş bir mayına döndürdü Amerika’yı. Üstelik neye ne kadar hâkim olduğu da belli değil. Mesela bir uçak gemisinin Kore’ye doğru yol aldığını söylüyor ama o gemi bakıyorsunuz Avustralya’ya gitmiş. Mesela Suriye’de Esad kalabilir diyor ve o gece televizyonda zehirli gaz kurbanlarını görüp ertesi gün Esad’ın üssüne füze yağdırıyor.

Bu Amerika acaba bizim sınırlarımızda yerleşmeye çalışan teröristleri mi yoksa bizi mi haklı görüyor, tam bilemiyoruz. Çünkü Trump’ın ne düşündüğü de, onun kadrolarının ne düşündükleri de ve ayrıca kimin Trump’ın yanında olduğu da belli değil. Kısacası bu dönemde Amerika’ya güvenip Rusya ile arayı açmak veya nasıl olsa Amerika destekler diyerek askeri operasyonlarda sınırları zorlamak doğru olmayabilir.

MHKPHW BARLA6

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.