Ekonomi yönetiminde acil ihtiyaçlar...

Sabah - - GÜNÜN ICINDEN - Okan muderrisoglu#sabaK com tr SMS: OM yaz 4122·ye g|nder (1 60 TL) MH: 0216 531 73 73 (MESA-) Iacebook com/okanmuderrisoglu

Cumhurbaşkanı 7ayyip Erdoğan, Huber Köşkü’nde cumartesi akşamı medyaya verdiği iftar yemeğinin ardından, ekonomiyle ilgili mesajlarını da paylaştı. Erdoğan; sayısal veriler kadar, psikolojik faktörlerin önemini de gözeten bir devlet adamı. Bu özelliği gereği, medyadan beklentisini, “yerli ve milli karakterde haEercilik”, “toplumun moralini olumlu etkileyecek eksen” kapalı devre çalışan, daha çok engel çıkaran kurum karakteri yüzünden maalesef tasfiye edildi. Yerine oluşturulan Kalkınma Bakanlığı, benzeri ekiplerden oluşsa da çalışma esasları ve öncelikleri ile devlet aklının ön plana çıkmasını sağlayamadı. Önümüzdeki dönemde yapılması gereken işlerden biri, kadrosu 100-150 kişiyi geçmeyen, doktoralı beyinler ile saha tecrübesinin temsilcilerini harmanlayan, butik tarzda bir “6trateMik Planlama .urumu” kurulması olmalı. Bugün mega yatırımlardan tarımdaki fiyat spekülasyonlarına, devletin faiz tercihlerinden sosyal politikalarına kadar en geniş yelpazede “alternatifler önerecek, risk ve maliyet analizleri yapacak, erken uyarı rolü üstlenecek, hükümetin önceliklerinin gidişatını ve neticelerini raporlayacak” bir kuruma olan ihtiyaç öylesine fazla ki... İşte o zaman mesela, Merkez Bankası’nın asli işi olan fiyat istikrarını sağlamak üzere et ve domates fiyatlarındaki tezgâhı bozmak için ekstra çalışmasına gerek kalmayacak. Her kurum kendi işine odaklanacak. Burada stratejik bakış açısı ile işleri kolaylaştıran, doğru zamanda, doğru kararların alınmasını teşvik eden, küresel rekabete ayak uyduran, 2023 hedefine, 2071 vizyonuna her manada katkı veren bir koordinatör kurumdur bahsettiğimiz.

Ve en önemlisi... Türkiye tecrübesi, ekonominin tek elden koordinasyonu ile etkinliğin arttığını, verimli sonuçların alındığını göstermektedir. Ekonomideki siyasi rollerin dengeleyici dağıtımının yararları olsa da toplamda fayda güçlü bir ismi ve sürekli koordinasyonu gerektirir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.