ERGENEKON DAVASI 10 yıl sonra sil baştan

Ergenekon

Sabah - - ORTA SAYFA -

Ergenekon ana davası, Yargıtay’ın bozma kararının ardından yarın yeniden başlıyor. Sanıklar, 10 yıl sonra bu kez Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda mahkemeye çıkacak. Bu dava için inşa edilen Silivri Cezaevi’ndeki dev salonlarda ise, bir dönem Ergenekon soruşturmalarına ve davalarına bakan hakim, savcılar ile polisler FETÖ şüphelisi olarak yargılanıyor.

Soruşturmasına 10 yıl önce başlanan ana davada 22 ayrı iddianame birleşti, 275 sanık yargılandı. 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ başta olmak üzere çok sayıda asker, işadamı, hukukçu, siyasetçi, rektör, doktor, gazeteci, yayıncı, mafya lideri, katiller, sapıklar, terör örgütü itirafçıları aynı davada, aynı suçlamalarla yargılandı. Mahkemedeki yargılama yaklaşık 5 yıl sürdü ve dava 5 Ağustos 2013’te karara bağlandı. Özel Yetkili Mahkeme (ÖYM), 19 sanığı müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet, 224 sanığı 10 ay ile 49 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

23 sanığa beraat verildi. 21 Nisan 2016’da Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ergenekon kararını bozdu ve dosyayı, kapatılan ÖYM yerine, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yargıtay’ın bozma kararında, Ergenekon terör örgütünün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamadığı, yargılamada ise usulsüzlükler yapıldığı belirtildi. Ergenekon davasının mahkeme heyetinin ilk başkanı Köksal Şengün dışında tamamı FETÖ şüphelisi. Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu halen firari. ÖYM hakimleri Hasan Hüseyin Özese ve Ömer Diken tutuklandı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklandı. İddianamelerde imzası olan savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen ise yurtdışına kaçtı, diğer savcılar tutuklandı. Soruşturmaların başındaki emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Nazmi Ardıç, Yurt Atayün, Ömer Köse FETÖ’den yargılanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.