İlişkimize darbe indirmesinler

Başbakan Yıldırım: Yunan mahkemesinin darbeci askerleri iade etmeme kararına saygılıyım. Ama ilişkilere darbe indirmesine meydan verilmemeli

Sabah - - SIYASET -

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan’ın başkenti Atina’da mevkidaşı Aleksis Çipras ile ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çipras Yıldırım’a “Siz de ben de mühendisim. Ülkelerimizin daha fazla yakınlaşması için yapıcı bir ortamı inşa edebiliriz” dedi. Yıldırım da “Sorunlarımıza daha pragmatik ve pratik çözümler bulabiliriz. Ön yargılar ve bazı yanlış anlaşılmalar sorunların üzerine gitmemize engel olmamalı” karşılığını verdi.

Çipras, Yunanistan’a kaçan darbecilerin Türkiye’ye iade edilmelerine karşı çıkan Yunan mahkemelerinin kararına kuvvetler ayrımı nedeniyle saygı göstermek zorunda olduklarını söyledi. Yıldırım ise darbeci askerleri iade etmeyi reddeden hukuk kararlarına saygılı olduğunu ancak darbecilerin Türk-Yunan ilişkilerine darbe indirmesine meydan verilmemesi gerektiğini vurguladı.

28 Haziran’da tekrar başlayacak olan çözüm müzakerelerine tam destek veren iki başbakan, bu kez olumlu bir sonuç alınmas için gerekli hazırlıkların yapıldığının işaretini verdi. Çipras’ın konuyla ilgili bir İspanyol şiirinin “Bildiğin yolu ancak yürüyerek bulabilirsin” mısralarını Yıldırım “Ömür biter yol bitmez” atasözü ile destekledi. Yıldırım AB’nin 15 Temmuz darbe girişimine karşı beklenen tepkiyi göstermediğinden ve mülteci anlaşmasına istinaden Türkiye’ye vaadettiği mali yardımı yerine getirmediğinden şikayet ederken, “Bunlar geride kaldı. AB ile yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Türkiye’nin AB üyeliği Avrupa’nın güvenliği ve bölgedeki istikrarın yararına olacak” dedi.

Aleksis Çipras, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Yunan mevkidaşının TAP ve TANAP projeleri dahil iki ülke arasındaki enerji yolları alanında işbirliğinin geliştirilmesinde mutabakata vardığını söyledi.

SWHO\R

BERBERAKİS ATİNA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.