SalaKaddLn 9LlayHW 0HFlLsL’ndHn rHW

Sabah - - DUNYA RAPORU -

Kuzey Irak’ta uluslararası camianın itirazlarına rağmen planlanan referandumun erteleneceği, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani’nin de bu karara ikna edildiği önesürüldü. IKBY’deki muhalif Goran Hareketi’nin yayın organı KNN, ABD ve İran’ın devreye girerek referandumu erteletme kararı aldırdığını iddia etti.

İddiaya göre İran’ın Suriye ve Irak’taki operasyonlarının en etkili ismi Kasım Süleymani ve ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ertelenme kararının mimarları oldu. KNN’nin haberine göre Kasım

Süleymani, Erbil ve Süleymaniye’yi ziyaret etti. Barzani yönetimi de baskıların ardından referandumu erteledi. ABD ve İran’ın, Bağdat ile Erbil arasında yeni bir anlaşma garantisi verdiği iddia edildi. Türkiye’nin de karşı çıktığı referandumu önceki gün aldığı bir kararla Irak parlamentosu da reddetmişti. Başbakan Haydar el İbadi referendumun yasal olmadığını yineyeyerek tek taraflı adım atılmasını kabul etmeyeceklerini duyurdu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise, “Terörizmin her türlüsünü reddeden İsrail, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.