Cumhurbaşkanım!.. Size rağmen..

Sabah - - GUNUN ICINDEN -

5 Kasım 2010, akşam üzeri telefo num çaldı. Arayan o zaman Başbakan, şimdi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı.. Onunla, bugüne kadarki tek konuş mamı yaptım.

O sabah, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı Unesco’nun

ilan ettiği, dünya

nın dediği, Uluslararası sanat çı kaybet miştik..

Bir yanda sanatını, bir yanda Kütahya ve Frig Vadisi aşkını yaza yaza biti remediğim, ömrünü bu iki sini dünyaya tanıtmaya adayan muhteşem sanat çı, benim can dostum, kar deşim Sıtkı Usta öleli birkaç saat olmuştu.

Başbakan “Başınız sağ olsun. Acınızın ne kadar büyük olduğunu tahmin ediyorum. Belki biraz hafifletir diye size haber vermek istedim” dedi ve aynen şunları söyledi.

“Sabah aile yi aradım, baş sağlığı dile dim.. Ardından Kütahya Valisi ve Belediye Başkanı’na

Nasıl teşekkür edeceğimi bilememiş, neler gevelemiştim..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vali ve belediye başkanına bizzat “Hemen açın” emri verdiği müze, Sıtkı Usta’nın kızı Nida’nın büyük çabaları, içine kona cak tüm malzemeyi hazır tutmasına ve benim “Ne oluyor, niye gecikiyor” diye kırk yazı yazmama rağmen, ancak ve ancak 7 yıl sonra, bu yıl, 2017’de açı labildi.

Bu yaz başı, o günkü Kültür Bakanı Nabi Avcı Hocamın, Sıtkı Ustamın tanıtmak için baş koyduğu Aizanoi Antik Kentindeki o muhteşem mabe din önünde, Ankara’daki tüm büyükel çileri davet ederek düzenlediği konser için Kütahya’ya gittiğimde, o müzeyi de gördüm..

Konaklar Mahallesi’nde tarihi bir konak tahsis etmişler.

İçerde yaptığı işten, ora nın ne olduğundan habersiz bir delikanlı.. Mütevazi bir yer.. “Ama olmuş ya.. Nida toparlar nasılsa” diye geçirdim içimden.. Ne toparlaması.. Ne gelişme si..

Müzenin az ötesinde Sıtkı Usta’nın Kütahya merkezindeki tek teşhir ve satış yeri var.. Orada, Sıtkı Usta’dan kalan son parça lar ve babasının adını imzası ile sürdüren, o da çini sanatçısı Nida Olçar’ın eserlerini görebilir ve alabilirsiniz..

Belediye önce o dükkanı yok etmek için neler neler yaptı, bilemezsiniz, Sayın Cumhurbaşkanım.. Sonra da, mecbur kaldığı için açtığı müzeyi hedef aldı.. Yaptıklarına inanamaz sınız..

Bu köşede anlatmam, olayı fotoğraflarıyla göstermem mümkün değil.. Yerim dar..

Sıtkı Olçar’ın, tek günahı Kütahya’ya âşık olmak ve onu dünyaya tanıtmak için çırpınmak olan Sıtkı Ustamın kızı Nida’yı lütfen, ama lütfen ve ne olur, çağırın.. Elinde dosyası ile gelsin, size her şeyi anlatsın.. Cumhurbaşkanım!. Nedendir bilmem.. Bilemem.. Kütahya Yerel Yönetimleri Sıtkı Usta adından nefret ediyor ve onun adını kentlerinden silmek için çırpınıyorlar, yıllardan beri..

Babasının adını Kütahya ve Frig Vadisinde sürdürmek için çırpınan Nida’nın da tahammül mülkü yıkıldı artık, Sayın Cumhurbaşkanım!. Dayanma gücü tükendi.. Her şeyi toplayıp kaça cak.. Bizzat Belediye’nin gezilmesi, görülmesi ve tanınmasını baltaladığı müze dahil..

Üzüntümü bir kez daha size dökmek istedim. Affedin!.

ULUd

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.