Türkiye önemli sınamalarda ÖN CEPHEDE YÜZLEŞİYOR

Türkiye önemli sınamalarda ön cephede yüzleşiyor PKK saldırılarını kesinlikle kınıyoruz İslamofobi ve ırkçılığın bu dünyada kesinlikle yeri yok

Sabah - - GUNDEM -

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Amber Rudd Türkiye’yeyapacağı bugünkü ziyaret öncesinde SABAH’a önemli açıklamalarda bulundu. Rudd, Türkiye’nin FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı verdiği mücadeleden, iki ülke ilişkilerine, İslamofobi ve ırkçılıktan uluslararası göç meselesine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin önemli sınamalarda ön cephede yüzleştiğine ve DEAŞ’la yapılan mücadelede çok değerli katkılar verdiğine dikkat çeken İçişleri Bakanı Rudd’un SABAH’ın sorularına verdiği cevaplar şöyle:

BU KONUDA AÇIK VE NETİZ

Hain darbe girişiminden sonra Türkiye’yi ilk destekleyen ülkelerden biriydiniz. Sizin diğer AB ülkelerinden tutumunuz çok açık. Bunun sebebi nedir? Demokratik olmayan yollarla ve şiddet kullanarak gücü ele geçirmeye çalışmanın kabul edilebilir bir şey olmadığı konusunda çok açık ve netiz. Şu anda, Türkiye’nin devam etmekte olan terör tehdidi de dahil karşı karşıya olduğu sınamalara vereceği uzun vadeli yanıtın kanunlara uygun, ölçülü ve demokratik ve Türkiye’nin insan hakları konusundaki uluslararası yükümlülüklerine uygun olmasını sağlaması çok önemli.

GEREKENİ YAPACAĞIZ

Bir terör örgütü 250 İngiliz vatandaşını katletseydi ve İngiliz Parlamentosu’na karşı silahlı bir saldırıda bulunsaydı tutumunuz ne olurdu? Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunan ve ülkenizde barındığı ifade edilen FETÖ teröristleri ile ilgili düşünceniz nedir?

Türk hükümetinin, Gülen konusuna ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Birleşik Krallık’ta yaşayan bir kişi tarafından veya Birleşik Krallık üzerinden cezai suç işlendiğini gösteren kanıtların olması durumunda gerekeni yapacağız.

İLİŞKİLERİMİZ ARTIK ÇOK DAHA ÖNEMLİ

Türkiye ve İngiltere arasında devam eden terörle mücadele ve güvenlik konularındaki işbirliği daha ileri noktalara nasıl taşınabilir?

Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler her zaman çok önemli oldu ama sanırım bugün, her zamankinden çok daha önemli bir hal aldılar. Bizim de net şekilde görebildiğimiz üzere Türkiye, ülkelerimizin karşı karşıya olduğu en zorlayıcı ve ciddi sınamalarla en ön cephede yüzleşiyor. Ortaklığımız, ülkelerimizi daha güvenli ve refah kılmamıza yardımcı oluyor.

TURİST SAYISI ARTACAK

Türkiye’ye geçen seneye göre daha fazla İngiliz turist gelmesinin nedeni nedir? Türkiye’yi ziyaret edecek turistlerin güvenlik sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?

Geçtiğimiz yıla oranla daha fazla Britanyalı turistin Türkiye’ye geliyor olması sevindirici bir haber. Türkiye, ziyaretçilerine pek çok şey sunabilecek muhteşem bir ülke. O yüzden 2016’da 1.7 milyondan fazla Britanyalının Türkiye’ye gelmiş olması hiç de şaşırtıcı değil. Ülke normale dönmeye başladıkça, bu rakamın daha da artacağını umuyorum.

AB’YE: SÖZLER YERİNE GETİRİLMELİ

Avrupa ülkelerine yönelik mülteci akınını da engellediği göz önüne alındığında Avrupa’nın sığınmacılar konusunda Türkiye kadar üzerlerine düşün görevleri yerine getirdiklerini ve verdikleri sözleri tuttuklarını düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin bölgedeki mültecilere yaptığı inanılmaz yardım ve katkıları, korunmaya en muhtaç olan kişilere koruma sağladığını biliyorum.

Bu konuda Birleşik Krallık da üzerine düşeni yaparak, 328 milyon euroluk bir katkı sağladı. Ayrıca, Türkiye’nin iltica sisteminin güçlendirilmesi konusunda idareyle birlikte bazı çalışmalar da yaptık.

Faydalarının tam ve eksiksiz bir şekilde hayata geçirilebilmesi için AB-Türkiye Anlaşmasının her iki tarafta da yerine getirilmesi çok önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.