6 terörist, batan teknede boğuldu

Sabah - - GUNDEM -

SURİYE Lazkiye’den Muğla’ya gelen ve çatışma sonucu öldürülen teröristlerle ilgili soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Terör grubunun Lazkiye’den “Santos” adlı 20 metrelik balıkçı teknesiyle Muğla açıklarına gelmeye çalıştığı bu sırada fırtına nedeniyle teknenin alabora olması sonucu 6 teröristin de boğularak öldüğü belirlendi. Fethiye’de Sahil Güvenlik ekipleri ceset arama çalışması başlattı. Ekipler, battığı iddia edilen teknenin yerini tespit etmeye çalışıyor. Öldüğü iddia edilen 6 şüphelinin, savcılıkça belirlenen 19 teröriste destek amacıyla bölgeye gönderildiği değerlendiriliyor.

Soruşturmada 19 kişilik örgüt üyesinin Afrin, Suriye Lazkiye, Muğla hattını kullanarak Türkiye’ye girmek istediği ve amaçlarının Türkiye’nin Afrin ve İdlib’e yapacağı sınır ötesi operasyonu önlemek-sabote olduğu belirtildi. Teröristlerden birinin PKK/ KCK Üyesi Suriyeli Fuat Ebu Reşit kod adlı örgüt üyesi, örgütte önemli bir pozisyondaydı ve YPG’li Derviş Sipan Hamo kod alı teröristin yardımcısı olarak Afrin ve Lazkiye’de faaliyet gösterdiği öğrenildi.

Özel eğitim aldıkları belirlenen teröristlerden biri, Suriye ordusunca “General” kod adıyla biliniyordu. Örgütün bölgeye sızma girişimi ile ilgili ihbar sonrası yapılan operasyondu Muğla’da operasyon yapılmış, 4 terörist canlı yakalanmıştı. Bir gün sonra yapılan operasyonda ise 5 terörist öldürülmüş, iki örgüt üyesi kaçmıştı. Kaçan 1 örgüt üyesi kendisini patlatırken, diğeri ise aranıyor. SABAH’a konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, gözaltındaki 4 örgüt üyesinin adliyeye sevkedildiği bilgisini verdi. Firari 1 teröristin de arandığını aktardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.