GARANTİSİ

50 milyar dolara ulaşan ikinci el otomobil pazarında tarihi dönüşüm için düğmeye basıldı. Otomobilin motor, şanzıman, diferansiyel ve elektrik sistemi, 3 ay veya 5 bin km garanti altında olacak

Sabah - - Günün İçinden -

Hükümet, sıfır kilometre araç pazarının 5.5-6 katı büyüklüğüne ulaşan ikinci el piyasaya çekidüzen vermek için tarihi bir hamle başlattı. Dün yürürlüğe giren ikinci el motorlu kara taşıtlarına ilişkin yönetmelikle ikinci el araç ticareti yapan kişi ve kurumların 6 ay içinde yetki belgesi alması gerekiyor.

BOYAL, PARÇA YAZ,LA&AK

+azal ATEŞ

Araç galeriye teslim edildiğinde taşıt teslim belgesi düzenlenecek. Aracın boyalı, değişen parça, ruhsat ve kilometre bilgileri bu belgede kayda geçecek. Galeriye ödenecek ücret tutarı, aracın orada kalma süresi de teslim belgesinde yer alacak. Aracılık hizmeti karşılığında işletmeye ödenecek komisyonun üst sınırı ilgili meslek kuruluşlarından görüş alınarak belirlenecek. İkinci el araçlara da sıfırlarında olduğu gibi görünür, okunur etiket konulacak. Burada marka, model, yıl, motor-şasi numarası, yakıt türü, kilometresi, satış fiyatı, boyalı ve değişen parçaları, hasar kaydı yazılacak.

EN AZ 4 ARAÇ YERİ ŞART

İnternet satışlarında da bu bilgiler görünür olacak. İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak koşuluyla karşılayacak. Apartman altı galericilik sona erecek. Yetki belgesi için galerinin açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın sığabileceği büyüklükte olması, ayrıca galerinin LPG’li araçlar için açık alana sahip olması gerekecek.

ANKARA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.