Kızını kaybetti ‘Armağan’ aldı

Antalya’da 5 yıl önce engelli kızlarını kaybeden aile devlet koruması altındaki engelli Ö.T.’yi evlat edindi. Armağan adını verdikleri çocuk evin neşe kaynağı oldu

Sabah - - Gundem -

Antalya’da yaşayan Mustafa ve Ayşe Aksoy çifti 5 yıl önce 11 yaşındaki engelli kızları Arzu’yu kaybetti. Aksoy çifti, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurarak 3 yaşındaki engelli erkek çocuğu Ö.T.’yi evlat edindi. Ayşe Aksoy, kaybettiği kızı için “Keşke daha fazla engeli olsaydı fakat yanımda olsaydı ben bakmaya razıydım” dedi.

Ayşe Aksoy, tutunacak bir dal aradığını ve bunun için evlat edinmek amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurduklarını belirtti. 2 ay önce taleplerine olumlu cevap geldiğini belirten Aksoy, “Ailesi tarafından doğumdan sonra hastanede terk edilen ve yüzde 70 oranında engelli olan ve Çocuk Evleri Sitesi’nde koruma altına alınan Ö.T.’yi evlat edindik” dedi.

Mustafa Aksoy ise, Ö.T.’yi görmeye gittiklerinde çok duygulandığını söyledi. Aksoy, “İsmiyle seslenince koşarak yanımıza geldi ve boynuma sarıldı. Ö.T’yi evimize getirdiğimiz ilk gün karı koca sevinçten ağladık” diye konuştu.

‘Gelişim Geriliği’ olan Ö.T., yeni yuvasında ailenin neşe kaynağı oldu ve büyük gelişim gösterdi. Fiziksel ve bilişsel açıdan da gelişim gösteren Ö.T. haftada 2 gün özel eğitim okuluna gidiyor.

İş operatörü kullanan baba Aksoy, işten gelince oğlunun kapıyı açarak boynuna sarıldığını belirtirken anne Aksoy ise “Yatana kadar beraber oyun oynuyoruz. En çok boyama kitaplarını seviyor” ifadelerini kullandı.

Aksoy ailesi ileride oğulları Armağan’a kardeş olması açısından koruyucu aileye olmayı düşündüklerini açıkladı.

Mustafa Aksoy, “Armağan biraz büyüyünce ona bir kardeş istiyoruz. Bu nedenle bir çocuğa koruyucu aile olacağız” dedi. Ailenin bu isteğini Antalya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan, olumlu karşıladı ve yardımcı olacaklarını söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.