Sayı 356’da kaldı

AYAKKABIDAKİ KONKORDATO SEKTÖRÜN YÜZDE 1’İ BİLE DEĞİL Kur saldırısını püskürten Türkiye’de, konkordato spekülasyonu ile kriz algısı yaratma operasyonu da boşa çıktı. Ticaret Bakanı Pekcan konkordatoda sayının sadece 356 olduğunu söyledi

Sabah - - Gundem -

TÜRKIYE

Ekonomide dengeleme sürecini başlatırken, 3 yıl aradan sonra cari fazla veren Türkiye’yi kur sopası üzerinden hizaya sokamayanların bu kez son dönemde gündeme gelen konkordato talepleri ile kriz algısı yaratma çabalarına son nokta konuldu. Hükümet, iflas ertelemenin yerine getirilen konkordatoda suiistimalin önüne geçmek için inceleme başlatırken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konkordato sayısındaki spekülasyonları sona erdirdi. Pekcan, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini belirterek, İstanbul’da 132, Ankara’da 50, İzmir’de 27 firmanın konkordato ilanında bulunduğunu kaydetti. Bakan Pekcan, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Bakan Pekcan, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Pekcan, gümrüklerin dijitalleşmesi konusunda çok önemli adımlar attıklarını bildirirken, “Bugün, yetkilendirilmiş yükümlülük konusunda Rusya’nın gümrüklerine ‘know how’ veriyoruz” dedi.

Pekcan, 380 firmanın yetkilendirilmiş yükümlü konumunda olduğunu belirterek, “Onlara kaşelerini veriyoruz. Kendi gümrük işlemlerini tasdik edebiliyorlar. Güvenilir firmalarımıza potansiyel suçlu muamelesi yapmıyoruz” ifadelerini kullandı. Turquality destekleri hakkında da bilgi veren Pekcan, bugüne kadar 162 firmanın 173 markasının söz konusu uygulama kapsamında olduğunu söyledi. Helal ürün ticareti ve bu alandaki akreditasyon kurumlarına ilişkin de konuşan Pekcan, “Bizim Helal Akreditasyon Kurumumuz (HAK) dünyada helal sertifikası verecek olan diğer kurumları akredite edecek bir kurum olacak”dedi.

sektörünün lideri olan ve kredi kanalıyla sağladığı finansmanla Türkiye ekonomisinin son yıllardaki büyümesinde önemli rol oynayan Ziraat Bankası, aktif büyüklüğünde yarım trilyonu geçen ilk şirket oldu. Ziraat Bankası’nın konsolide olmayan dokuz aylık mali tablolarına göre, bankanın 2017 sonunda 434.2 milyar TL olan aktif büyüklüğü, 2018 Eylül sonunda 551.9 milyar liraya ulaştı. 9 aylık dönemde yüzde 27’lik aktif büyümesi sağlayan bankanın, kredileri yüzde 29 artışla 384.9 milyar liraya çıktı. Mevduatı 345 milyar lirayı aşan bankanın özkaynakları ise yüzde 17’lik artışla 55.2 milyar lirayı aştı. ZIRAAT

GIRDILERI

Hazal ATEŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.