‘Kaşıkçı tapelerini verdik’

Sabah - - Gundem -

Dünya Savaşı’nın sona erişinin 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma töreni ve Paris Barış Forumu’na katılmak üzere Paris’e giden Tayyip Erdoğan, uçuş öncesi şu mesajları verdi:

“Bir asır önce insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından birinin sona ermesi münasebetiyle düzenlenen bu törenlerin tüm ülkelere bir mesaj vermesini diliyorum. Suriye’den Yemen’e kadar bölgemizin kan gölüne döndüğü bir dönemde yapılan bu merasimler bu ülkelerdeki çatışmaların sonlandırılması noktasında çok önemli.

Suriye’de şu na dek ölenlerin sayısı bir milyonu bulmuş durumda. Paris’te hem bu savaşın neden ve sonuçlarını anlatacağız hem de yaşanan insani dramın sesi olmaya çalışacağız.

nSayın Trump ile kısa süre önce telefon görüşmesi yaptık, Fransa’da da fırsat oluştuğu anda karşılıklı bir saat görüşelim demiştik. Şimdi arkadaşlarımız bir fırsat tesis etmeye çalışacaklar. Bu çerçevede ikili bir görüşme yapacağız.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak şu an itibari ile elimizde bir belge bilgi yok. Buraya gelen 18 kişi faili de cesedin nereye götürüldüğünü de biliyorlar. ABD, Almanya, İngiltere ve Suudi Arabistan’a olayla ilgili tapeleri verdik. Sağa sola çarpıtmaya

nngerek yok. Hukukçu değilim ama 40 yıllık siyasetçiyim. Bu işin katillerini başka yerde aramaya gerek yok. Hakkâri’deki patlamada maalesef 7 evladımız şehit olurken, 25’i de yaralandı. Gerekli talimatları verdim. Mühimmatın miyadının dolması gibi bir şey olmadığını Savunma Bakanım bana bildirdi. Teknik ekibin bir çalışması var. Bitince açıklayacağız.”

nBaşkan Erdoğan,

Paris’te konaklayaca ğı otele gelişinde Türk vatan daşların sevgi gösterisiyle karşı landı. Erdoğan, Peninsula Oteli’nde BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü. Görüşmede Suriyeli mül tecilerin durumu ele alındı. CUMHURBAŞKANI Erdoğan bugün 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninde ve Paris Barış Forumu’nda Türkiye’yi temsil edecek. Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın da aralarında olduğu çeşitli devlet ve hükümet başkanla rıyla ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.