İzmir’deki anma töreninde CHP’li başkanlar kavgaya tutuştu

Sabah - - Gundem - Ertan GÜRCANER/

Cumhuriyet Meydanı’nda CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu anma törenine katıldı. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Gruşçu arasında protokolde selamlaşma esnasında tartışma yaşandı. CHP Konak İlçe Başkanı Gruşçu, Kocaoğlu partililerle protokolde tokalaşırken sıra kendisine geldiğinde el uzatma konusunda tereddüt yaşadı. Kocaoğlu, Gruşçu’ya ‘Elini uzat elini’ diye seslendi. Gruşçu’nun elini uzatması üzerine ikili tokalaştı. Ancak Kocaoğlu protokoldeki yerine giderken Gruşçu’ya ‘Yavşaklık yapma’ diyerek küfür etti. Tören bitimi Gruçşu, Kocaoğlu’na “Sizi terbiyeli olmaya davet ediyorum. Küfürünüzü de size iade ediyorum” dedi. Kocaoğlu da “terbiyesizlik yapma” diye karşılık verince tartışma hararetlendi. CHP’liler Gruşçu’yu alandan uzaklaştırdı. İki başkanın arasında İzmir Kent Konseyi seçimlerinden bu yana gerginlik olduğu biliniyor. Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yılı dolayısıyla Bursa, Balıkesir, Yalova ve Bilecik’te tören düzenlendi. Bursa’da Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş anıta çelenk bıraktı. Saat 09.05’i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekilip, yarıya indirildi.

Törene, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş,

Ercan TOPAÇ - Mehmet YILDIRIM - Rıdvan UYSAL - Fuat TAPAN - Abbas ÇAKAR - Özgür ÖZDEMİRKasım ŞAHİN- Züleyha BAŞKIRAN / SABAH bazı milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

ATATÜRK ŞARKILARI SESLENDİRİLDİ

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam eden törende, Bursa Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ümmüham Sağlam, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından Bursa Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, “Umut Işığım” adlı söz korosuyla sahne alırken, Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencileri de Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.

Atatürk’ün 80 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat 09.05’te milyonlar saygı duruşuna geçti. Bursa, Bilecik, Kocaeli ve Düzce’de vatan sevdalıları gurur ve hüznü birarada yaşadı

Çağrı Gruşçu Aziz Kocaoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.