ASBAŞ, 2013 yılını büyüme ile kapatıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

bulunan 113 firmanın 37 tanesi yabancı ortaklı. Firmalar tamamen yerli veya yabancı ortaklı faaliyet gösterebilecekleri gibi yerli-yabancı ortaklı olarak da bölgemizde çalışabiliyor. Bölgemizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de üretim ağırlıklı olması. Bu anlamda yurtdışına satışlar ile döviz girdisi yaratılırken, Türkiye’nin istihdam sorununun çözümüne de katkı sağlanıyor.

650 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş ve 26 yıllık bir geçmişe sahip olan ASBAŞ’ta artık yeni alanlara ihtiyaç duyuluyor. Gelen yatırım taleplerini karşılayabilmek için yeni alanlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu konudaki çalışmaları bakanlık ile birlikte yürütüyoruz. Bölgemizin kendine ait rıhtımı olması yatırımcılara büyük kolaylık sağlıyor. Yat sektörünün bölgemizde bu kadar hızlı gelişmesi ve dünyada önemli üretim merkezlerinden biri haline gelmesi kendimize ait limanımızın olmasından kaynaklanıyor. Mevcut haliyle limanımız, üretilen yat boylarının uzaması sebebiyle yetersiz kalmaya başladı. Ancak önümüzdeki günlerde sınırlarımız dahilinde olan balıkçı barınağının taşınması sonucu bu alanları kullanabilecek olmamız sektörün önünü açacak. 2014 yılı birtakım belirsizlikler gösteriyor. Avrupa’da iki önemli ülke Almanya ve Fransa’daki ekonomik gelişmeler, ABD’nin tahvil alım miktarını azaltması, İslam ülkelerindeki karışıklıklar ve yeniden yapılanma süreçleri ile ülkemizde yapılacak iki önemli seçim dikkatle takip edilecek hususların başında geliyor.

Serbest Bölgesi A.Ş. (ASBAŞ) ticaret hacmi bir önceki yıla göre yüzde 16 artış göstererek, 870 milyon dolar seviyesine geldi. 2013 yılında OECD ülkeleri genelinde ekonomik anlamda daralma ve İslam ülkelerinde bir takım halk ayaklanmaları nedeniyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.