YATIRIM VE ÜRETİM ARTAR

Sektör Ekleri - - OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ -

Genelge, yüzde 51’den daha öte bir anlam ifade ediyor. Özellikle belediyeler, yerel idareler bağımsız olarak şartnamelerini hazırlayabiliyorlardı. Türkiye’nin sanayisini fark etmeden, o yerin özelliklerini ve önceliklerini dikkate alarak bir alım yapıyorlardı. Altını çizmek gerekir; bu alımlar aynı zamanda Türkiye’nin sanayileşmesinin stratejisini, yönünü ve geleceğini belirliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre şartnamelerin düzenlenmesinde Bakanlık yetkili. Burası çok kıymetli. Bir belediye; yazdı, çizdi, ihaleye çıktı… Hayır! Bakanlık, bu şartnameleri kontrol edecek. Demek ki bir şehir; proje yapacak, bir şartname hazırlayacaksa Bakanlığa gelecek. Bizim istediğimiz de budur. Bakanlığımız da bu yetkisini kullanarak Türkiye’nin raylı sistemlerle ilgili politikasını, yerli sanayiye göre oluşturacak. Bu, böyle giderse yüzde 51’in çok üzerine çıkılacak; tamamen yerli firmalar ve yerli üretim yeşerecek.

Bu sayede; yatırım, üretim ve buna bağlı olarak Türkiye’nin geliri çok artacak. Genelgenin uygulanması halinde, raylı sistemler yerli ve milli olarak ülkemizde tamamen yapılır hale gelir. Sanayicilerimizin de genelgenin uygulamasını titiz bir şekilde takip etmesi gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.