Posco Assan TST, hizmet kalitesini yükseltip, katma değeri artıracak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - KOCAELİ

Güney Koreli Posco ile Kibar Holding ortaklığıyla yıllık 300 bin tonluk soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik üretim kapasitesine sahip olan Posco Assan TST, bugün itibarıyla yıllık 200 bin ton soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik üretimi/satışı gerçekleştiriyor. Yeni dönemde hizmet kalitesini yükseltip, katma değeri artırmaya odaklanan firma, satışlarda ise yüzde 20’lik artış öngörüyor. Bu yıl çözüm odaklı pazarlama anlayışı, yeni ürün geliştirme, yüksek katma değerli ürünlerin satışına odaklanma gibi hedeflerle müşterilerin kalite beklentilerini karşılayacaklarının altını çizen Posco Assan TST Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Özdemir, “Ayrıca yüksek kaliteli ürüne ihtiyaç duyan global pazardaki müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için S/B yatırımı ve bunun ardından sonlandırma hatlarımıza yatırım planlarını değerlendiriyoruz” dedi.

Posco Assan Tst’nin bu yıl 500 milyon dolarlık ciro ve 240 bin tonluk satış hedefinin bulunduğu bilgisini veren Ufuk Özdemir, üretimin 180 bin tonunu iç pazara, 60 bin tonunu ise dış pazarlara satmayı hedeflediklerini duyurdu. Firmalarının yüksek kaliteli seri üretim, satış sonrası destek, yeni ürün geliştirme ile Türkiye paslanmaz çelik sektörünün gelişmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Özdemir, “Orta vadede soğuk hadde kapasitemizi artırarak, sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu alanda faaliyete geçmemizin ardından pazara düzenli ve kısa teslimat süresi ile ürün sağlıyoruz. Ayrıca fiyat dalgalanması riskinin belli kısmını üstlenerek, Çsm’lerin ve son kullanıcıların stok yükünü hafifletiyoruz” diye konuştu.

2017 yılında hedeflerine ulaşan Posco Assan Tst’nin söz konusu dönemde 216 bin ton mamul üreti, sattığını kaydeden Ufuk Özdemir, söz konusu

dönemde cirolarının ise 465 milyon doları bulduğunu kaydetti. Özdemir, cironun 2016 yılına oranla yüzde 19 arttığını kaydetti. Yine 2017 yılında, üretimin yüzde 70’ini iç piyasaya, yüzde 30’unu ise dış piyasaya sürdüklerine dikkat çeken Özdemir, özellikle 5ft BA ürünlerin üretimi ile ev aletleri pazarına yoğunlaşmaları sonucunda global pazardaki firmalara ürün tedariğinde artış sağladıklarını bildirdi.

Yeni ürün ve yüzey geliştirme için Ar-ge çalışmaları yapıyor

Öte yandan, 2017'de üretimin yüzde 30'unu ihracata kanalize ettiklerini kaydeden Ufuk Özdemir, söz konusu dönemde ihracatın 2016'ya göre yüzde 13 arttığını bildirdi. Yine 2017'de katma değeri yüksek ürün tedariği sağladıkları global pazar satışlarını artırdıklarına değinen Özdemir, "Halihazırda 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ürün grupları bazında ise satışlarımı-

zın yüzde 55’ini 300 serisi, geriye kalan yüzde 45’lik kısımını ise 400 serisi ürünler oluşturuyor” dedi.

Posco Genel Merkez’de yeni ürün, yüzey geliştirme ve teknolojik iyileştirme gibi Ar-ge çalışmalarını sürekli olarak sürdürdükleri bilgisini veren Ufuk Özdemir, bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan geliştirme ve iyileştirmeleri firmalarında uyguladıklarını açıkladı. Özdemir, konuya ilişkin şunları kaydetti: “2017 yılına kadar yeni kalite grubu olarak ‘deep drawing’ kullanımı içinuygunolanpossfd,430’agörekaynaklanabilirliği daha iyi olan 430RE, pressurized container için uygun olarak geliştirilen 301 kalite ürün, Linen ve Micro Linen yüzeye sahip ürünleri piyasaya sürdük. Ayrıca, bu yılın ikinci yarısında mevcut 430‘a oranla işlenebilirliği yüksek olan yeni kalite ürünün ve S/B ürünlerin üretimine başlamayı planlıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.