Kaymet Metal Abd’deki faaliyetlerini artırmak istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - KAYSERİ

Lazer kesim, plazma kesim, boru, profil, sac (kesim büküm) lama-silme-köşebant, ev ve ofis mobilyaları gibi birçok alanda faaliyet gösteren Kaymet Metal, hali hazırda 27 ülkeye ihracat yapıyor. Libya, Irak, Gürcistan, Angola, Tunus, İspanya, Almanya, Suudi Arabistan ve Suriye gibi birçok ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren firma sahibi Ahmet Sönmez, “Yeni dönemde metali işleyerek ABD’YE daha fazla ürün satmak istiyoruz. Bunun için Ar-ge çalışmalarımız var. Farklı ürünler üretme konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Firma olarak her yıl düzenli olarak Çin fuarlarına katılıyo- ruz” diye konuştu.

Ahmet Sönmez, firmalarının 15 bin metrekaresi kapalı, 30 bin metrekaresi açık toplamda 45 bin metrekare alana sahip olduğunu belirterek, “Lazer kesim olarak 20 mm’ye kadar sac, 12 mm’ye kadar paslanmaz levha, 8 mm’ye kadar alüminyum levha 5 bin ve 3 bin serisi, boru ve profil işleniyor. Malzemeler üzerinde markalama çalışması da yapılıyor. 4 milyon liralık metal işleme alanında yatırımlarımız var” ifadesini kullandı. OSB’YE metali işleyerek hizmet verdiklerini dile getiren Sönmez, “Makine ekipmanı olarak lazer plazma ve boru işleme makinemiz var. Metal bölümünde bine ya- kın ürün yelpazesine sahibiz. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan boru ebatlama makinesini kurduk. Boruyu istenilen ölçülerde üretip satışını yapıyoruz. Bunun yanı sıra İspanyolların kullandığı pişirme ocağını ve tavasını üretiyoruz” açıklamasını yaptı.

Birçok farklı kolda faaliyet gösterdiklerini dile getiren Ahmet Sönmez, “Metalin dışında mobilya ihracatı da yapıyoruz. OSB’DE diyalogda olduğu- muz ve ihracat yapamayan firmaların ihracatlarını biz üstlendik” dedi. Sektör sorunlarına değinen Sönmez, şunları kaydetti: “En büyük sorunumuz eleman. Kalifiye elemanla ürünün katma değerini yükseltmek gerekiyor. Bunun için de yüksekokul mezunu, bilgili ve tecrübeli kişilerle çalışmak gerekiyor. Kalifiye eleman çalıştırmadığımız için de geri kalıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.