İhracat artışıyla moral bulan Türkiye mermer sektörü, odağına markalaşmayı aldı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - MERAL SAKACI

Global doğal taş rezervinin yüzde 33’ünü elinde bulunduran Türkiye, sektör pazarlarında yaşanan olumsuz tablonun giderilmesiyle mermer ve doğal taş ihracatında hatırı sayılır seviyede artış yakaladı. 2014 yılından bu yana ihracatta ilk kez yükselişe geçen sektör, 2016’da 1.8 milyar dolar seviyesindeki ihracatını 2017’de 2 milyar bandına çıkararak, adeta

İhracatta yakaladığı artış ivmesiyle bu yıl 2.5 milyar dolarlık mermer ve doğal taş ihracatı hedefleyen Türkiye mermer sektörü, bir yandan da hız kesmeden markalaşma çalışmalarını sürdürüyor. Pazarı büyütmek için kendisine iki önemli çalışma alanı belirleyen sektör, ilk aşamada Türkiye mermerini global bir marka haline getirmek isterken, ikinci aşamada ise üretimini artırmak istiyor. Öyle ki Türkiye küresel ölçekteki doğal taş pazarının yüzde 10’unu elinde bulunduruyor. Ancak sektörün ürün kalitesi ve çeşitliliği göz önüne alındığında, söz konusu oran Türkiye’nin hak ettiği yer ve değerde olmadığını ortaya koyuyor. İşte bu noktada, ‘Türkiye mermeri’ vurgusuyla küresel ölçekte markalaşmanın gerekliliğini savunan uzmanlar, Türkiye doğal taşı ile tasarım arasındaki entegrasyonu bir an önce sağlamayı hedefliyor.

Kısa vadede mermer lobisine ihtiyaç var

Türkiye'nin mermer kalitesinin sektör tarafından bilindiği ancak küresel ölçekteki mimarlık ofislerinin ve son kullanıcının marka algısını artırmaya ihtiyaçları olduğu tespitini yapan sektör temsilcileri, mermerde en zengin ülkenin Türkiye olduğunu vurguluyor. Bu noktada, sektördeki başlıca boşluğun 'bir mermer lobisi oluşturamamak'tan kaynaklandığı- moral buldu. İhracatta yaşanan ivmelenmeyle birlikte, Türkiye mermerinin küresel ölçekte bilinirliğini artırmaya yönelen sektör yetkilileri, markalaşmaya odaklandı. Bu doğrultuda, sektördeki fuar ve tanıtımları yakın markaja alan mermerciler, her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde gayrimenkul sektörü ve mimarlık firmalarının katılımıyla gerçekleşen MIPIM’A katılarak, marka tanıtımı yaptı. Türkiye mermer sektörü, küresel ölçekte en büyük üç mermer fuarından biri olan Marble’a da marka odaklı katılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.