Yerli mermerde değer kaybını önlemek için küresel pazar fiyatlarına odaklanmalıyız

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Türkiyemermersektöründeyaşanan yakın zamanlı gelişmeler; kısa, orta ve uzun vadede dikkat edilmesi gereken noktaları gözler önüne seriyor. Özellikle son yıllarda mermer ihra- catının ivmelenmesiyle küresel pazarlarda fiyat istikrarı arayan sektörümüz, uzun yıllar ABD ve Ortadoğu pazarlarında ürünlerinin düşük fiyatlara satılmasından dolayı değer kaybı yaşamakla karşı karşıya kaldı. Öyle ki Abd’nin ikinci büyük pazarımız olması, hatta işlenmiş mermer satışındaki birinci pazarımız olması düşünüldüğünde, küresel pazarlardaki mevcut profil daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla yerli mermerde değer kaybını önlemek için öncelikli pazarlarımızda fiyatları bir an evvel yükseltmeye odaklanmamız gerekiyor. Bu durumda ise başlıca görev üretici ve ihracatçı firmalara düşüyor. Bu noktada, firmaların fiyatları düşürmek yerine, kısa va- dede üretimi ve ihracatı kısmalarını yerli taşın hak ettiği değerin altında satılmasından daha faydalı buluyorum. Zira, global pazarlarda fiyatları düşürmek kolay olabilir, ancak o fiyatı yeniden değerine yakın bir seviyeye yükseltmenin kolay olmayacağı kanaatindeyim.

Çin’deki çevresel yaptırımlar sonucu birçok üretim tesisi kapatıldı

En büyük pazarımız olan ve aynı zamanda ürünlerimizin değerinde satılmasını bizler kadar isteyen tacirlerin oluşturduğu Çin pazarında ise son yıllarda devlet eliyle hatırı sayılır çevresel yaptırımlar uygulanıyor. Çin’in artık ekolojik koruma çerçevesinde hareket edeceğini, yeşil-dü- şük karbon ve sürdürülebilir kalkınmayla büyüyeceğini açıklayan Çin hükümeti, bu alanda adeta olabilecek en katı çevre koruma düzenlemelerini getireceklerini bildirdi. Hükümetin, 2018 yeni yıl açıklamasında, birçok sosyal mesajın yanında, çevre konusuna vurgu yapması Çin’deki tüm eyaletlerde etkisini gösterdi. Öyle ki endüstriyel alanlarda hava kirliliği yaratan sanayi kolları çevresel yaptırımlara maruz kaldı ve birçok üretim tesisi kapatıldı.

Demir-çelik ve kimya sanayisi, üretim tesislerinin en çok kapatıldığı sektörlerin başında yer alıyor. Son iki yıla baktığımızda, Çinli ithalatçılar, çevre denetimlerinin arttığından bahsederken, özellikle 2017 yılının

RAİF TÜRK

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.