Türkiye’nin doğal taş ihracatı 10 milyar doları yakalayabilir

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Türkiye, doğal taşta rezerv ve renk seleksiyonu bakımından en şanslı ülke konumunda. Global doğal taş rezervlerinin yüzde 40’ı bizim topraklarımızda bulunuyor. Ama 20 milyar dolar düzeyindeki küresel doğal taş ihracatından, 2 milyar dolarlık ihracatımızla ancak yüzde 10 pay alabiliyoruz. Oysa rezervlerimize paralel olarak, küresel pazardaki payımızı artırmak ve Türkiye’nin doğal taş ihracatını 8-10 milyar dolarlara getirmek zor değil. Bu şansımızı daha iyi değerlendirmeliyiz. Hangi taş moda ise onu sahaya sürebiliyoruz. Modadan çok etkilenmeyen, değişmeyen taşlarımız var. Dün açıp, olmaz deyip kapattığımız ocaklar şu an moda, örneğin gri taşlar. Uç ürünlere yönelirsek, ülkemizdeki algıları yenebilirsek, yerli taş kullanımı konusunda yerel yönetimleri işin içine sokarsak, kimsenin hayal etmediği yerlere gelebiliriz.

Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak, 6-9 Mart tarihlerinde, Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen globalin en büyük doğal taş fuarına, Türkiye milli katılım organizasyonunu gerçekleştirdik. 140 firma ile 7 bin 500 metrekarelik alanda katılan Türkiye, uluslararası katılımcılar arasında en büyük katılımı sağlayan ülke oldu.

Bu yıl ihracatta yüzde 23’ün üzerinde artış bekliyoruz

Çin, dört yıl süren yatırımları durdurma politikasını sona erdirdi. 2018 yılında, Çin ve Hindistan pazarları başta olmak üzere ihraç pazarlarında yüzde 25’in üzerinde ihracat artışı hedefliyoruz. Doğal taş sektörü olarak bu yıl ihracat hedefimiz 2.5 milyar dolar. İhracatçılar olarak daha objektif olmamız gerekiyor. Dışarı mermer ticaretine konu olan paraları buraya getirmek zorundayız. Darbe teşebbüsü ve ardından yaşananlar nedeniyle 2017’yi ülke ekonomisi açısından kayıp yıl ilan etmiştik. Gerçekten bir fırtınadan çıkmıştık. Ancak Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Eximbank kredileri öyle bir zaman- lamada devreye girdi ki o kayıp yılda sektörümüz özelinde 23.4, Türkiye ihracatında da yüzde 11.1 gibi bir büyüme sağladık. KGF ve Eximbank kredileri adeta can suyu oldu.

Geçen yıl Hindistan’ın vergi ve fonları kaldırdığı son 7 aylık dönemde bu ülkeye ihracatımız yüzde 54 arttı. 7 ayda yüzde 54’lük büyüme sağlamışken, 12 ayda yüzde 100’ün üstünde büyüme bekliyoruz. 2018’de artış beklentimiz, toplam doğal taş ihracatı anlamında yüzde 23.4’ün üstüne çıkmak. 2017’de ‘inadına üretim, inadına ihracat’ sloganı ile çalıştık ve başardık. Bu sene ivmenin daha da artmasını bekliyoruz.

MEVLÜT KAYA

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim

Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.