Vadeli satış olanağı sağlanırsa, doğal taş makineleri ihracatı 1 milyar doları aşar

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Global doğal taş makineleri pazarının en güçlü oyuncularını İtalya, Türkiye ve Çin olarak sıralayabiliriz. İtalyanların marka imajı çok güçlü. Fiyatları yüksek, ama bunu da uzun vadeli kredilendirmeyle aşıyorlar. Çin markaları ise ucuz makinelerle pazarda avantaj sağlıyor. Bizim ürünlerimizin kalitesi İtalyanlarınkinden geri değil. Fiyatlarımız ise çok daha uygun.

Çin’den gelen makineden ağzı yananlar, İtalya’nın fiyatlarını fazla bulan yatırımcılar bizi tercih ediyorlar, fakat vadeli almak istiyorlar. Biz vadeli veremiyoruz. Çünkü, en büyük pazar olan Ortadoğu, riskli bölge kapsamında. Akreditifleri mutlaka teyitli, gayrikabil-i rücu olması gerekiyor. Devletler arasında bununla ilgili bir argüman geliştirilirse, ihracatımız artar.

Türkiye’nin makine ihracatı 350 milyon dolar

Avrupa’da mermer işleme tesislerinin sayısı çok azaldı. İspanya’da sektör birazcanlı.onundışındahammaddenin ve işgücü maliyetinin düşük olduğu Güney Amerika, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Hindistan’da mermer yatırımları artıyor. Dolayısıyla mermer makinelerinin en büyük pazarları da bu bölgeler. Yaklaşık 5 milyar dolar dolayındaki doğal taş makineleri pazarından Çin 1.5 milyar, İtalya 1 milyar dolar dolayında pay alıyor. Bizim ise ihracatımız istikrarlı bir şekilde arttı, ancak henüz 350-400 milyon dolar düzeyinde. Vadeli satış olanağı sağlanırsa, iki-üç senede 1 milyar dolarlık ihracatı yakalarız.

Ortadoğu pazarı önümüzdeki dönem de büyümesini sürdürecek. Bundan faydalanmak istiyoruz. Ortadoğu’da mermer sanayicileri Türkiye’nin 20 yıl gerisinde. Buraya ya İtalyanlar ya Çinliler ya Türkler makine satacak. Bizim, başta coğrafi yakınlık olmak üzere pek çok avantajımız var. İran pazarına henüz tam anlamıyla girebilmiş değiliz. Çünkü bankacılık sistemi tam oturmuş değil. Ama İtalyanlar satış yapmanın yolunu buluyorlar.

Makine ihracatı, devlet teşvikleriyle desteklenmeli

Türkiye’de imalat yapma koşulları giderek zorlaşıyor. Üretmek ve bunları ihraç etmek zorundayız. Bu kapsamda devleti yanımızda görmek istiyoruz. Ekonomi Bakanlığı sorunların çözümü konusunda çok hızlı hareket ediyor. Geçen yıl ithal edilen doğal taş makinelerine fon konulmasıyla ilgili bir talebimiz olmuştu. Geçtiğimiz yılın son aylarında, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin çabalarıyla yurtdışından gelen mermer ve maden makinelerine yüzde 14-20 arası fon konuldu. Bunun faydalarını görmeye başladık.

Hükümetten istediğimiz bir diğer düzenleme de Türkiye’de muadili üretilen ithal makinelerin yatırım teşviği kapsamından çıkarılması ve yerli makineyle yatırım yapan sanayicinin KDV muafiyeti ve artı 10 puanlık teşvikle desteklenmesi. 1988-90 yılları arasında bu şekilde destekler uygulandı. Özellikle Halk Bankası’nın KOBİ’lere yönelik bu şekilde teşvikleri oldu. Hem KDV muafiyeti sağlandı hem de yatırım bedelinin yüzde 10’u kadar destek verildi. Ekonomi Bakanlığı’na talebimizi ilettik, bakanlıktan gelen ekiple bir de toplantı yaptık. Konu üzerinde çalışılıyor. Düzenlemenin bu yıl çıkmasını bekliyoruz.

HİLMİ KONYALIOĞLU

Doğaltaş Makina ve Teknolojileri Üreticileri Derneği Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.