Önceliğimiz sürdürülebilir madencilik

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

MADSİAD olarak bu yılki önceliğimiz, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ortaklığıyla çevrenin önemini anlatan sürdürülebilir madencilik konusunda eğitim ve seminerler vermek. Çünkü önümüzdeki yıllarda çevre konusundaki hassasiyet, haklı olarak daha fazla artacak. Ekolojik bir çağa giriyoruz. Sanayiciler ve madenciler olarak bu gerçeği göz ardı edemeyiz.

Bu hususta iki konuya dikkat çekmek gerek. Mermer ocaklarından çıkan ve stoklanan mermer kırıklarının görüntüsünden halkımız rahatsız oluyor. Yalnız bunların atık olmadığını, geçici olarak stoklanan endüstriyel hammadde olduğunu bilmemiz lazım. Gelecekte bu mermer kırıkları; kalsit, çimento hammaddesi ve mıcır olarak ekonomiye kazandırılacak. Tabi biz madencilerin de bu kırıkları düzgün basamak kademeleri şeklinde, göze hoş gelecek biçimde stoklaması gerek. Bun- lar atık değil, milli servet. Hassasiyet gösterdiğimiz bir diğer konu da ‘Mermerciler dağları delik deşik ediyor, görsel kirlilik yaratıyor’ şeklindeki eleştirilerdir. Evet, bugün için denilen doğru. Lakin ilerleyen dönemlerde maden çıkarılan o yerler, şehirlerimizin katı atık depoları olacak ve daha fazla yararlı olacak.

İstanbul Cebeci’de mıcır çıkarılan o oyuk ve çukurlar, rezerv bitince devlet tarafından ihaleyle hafriyatçılara 300-400 milyon liraya ihale usulüyle satılıyor. Çukurlar, inşaat temelinden çıkarılan toprakla dolduruluyor ve yeşillendiriliyor.

Orhaneli Maden Osb’nin ÇED belgesini aldık

Bu arada Türkiye’de bir ilk olan Orhaneli Maden Osb’mizin ÇED olumlu belgesini bu yıl şubat ayında aldık. Yurtdışından birkaç yatırımcı, maden Osb’mizden yer istiyor. Mart ayı sonunda görüşeceğiz. Yönetim uygun görürse, bu projenin içine yabancı yatırımcı da alacağız. Maden Osb’lerin Türkiye geneline yayılması ve bir disiplin içinde tertemiz maden işleyen tesislerimizin olması gerekiyor.

4. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, 24-27 Ekim’de yapılacak

Yine globalde bir ilk olan Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı’nın bu yıl dördüncüsünü yapacağız. Yurtdışından da fuarımıza katılım talepleri var, fakat önceliğimiz yerli katılımcıların talebini karşıladıktan sonra yabancı katılımcıya yer vermek. 24-27 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz fuara, Hindistan ve Çin’in dışında Ortadoğu ve Avrupa’dan da katılımcı getirebilmek istiyoruz. Bursa’daki fuarlar arasında üçüncü sıraya yükseldik. 2015’de bu fuarda 500 blok mermer tanıtırken, 2016’da bin 80 blok, 2017’de 2 bin blok tanıttık. Üç yılda yüzde 300 artış sağladık. Bu yıl 2 bin 500’ün üzerine çıkarak, 2015’e göre yüzde 500 artış yakalayacağız. Fuarda sergilenecek blok mermerler, daha fuar alanına inmeden satılıyor. Oysaki blok satışlarını fuarın ikinci ve üçüncü gününde de devam ettirmek istiyoruz.

EROL EFENDİOĞLU

Maden-mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD)

Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.