Bilecik Mermeri'nin Çin ve Hindistan’a ihracatı artmalı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Türkiye mermer rezervlerinin kayda değer bir bölümünün Bilecik’te olduğu biliniyor. Bilecik mermeri, ulusal pazarda ilgi gördüğü gibi uluslararası pazarda da yüksek talep görüyor. 42 fabrika ve 53 ocak işletmesi ile 80 ülkeye ihraç edilen Bilecik mermeri, Türkiye mermer ihracatının yüzde 15’lik kısmını oluşturuyor. Yurtdışı pazarının yanı sıra İstanbul, Ankara ve Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine satışlar yapılıyor. Bilecik’te mermer ihracatı, 2015’ten itibaren artış göstererek, 2017 yılında ithalat değerini geçti ve 20 milyon dolar seviyesine ulaştı.

2017’de olduğu gibi 2018 yılında da Çin ve Hindistan’a mermer ihracatının devam etmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye’nin petrolü mermerdir. Çin’in, eskisi kadar olmasa da giderek artan bir mermer alımı var. Önceki yıllarda uygulanan ithalat kotası nedeniyle yeterince değerlendiremediğimiz Hindistan’da, kotanın kalkmasıyla birlikte rakamlar hızla yükselmeye başladı. Çin ve Hindistan’ın artan mermer talebi ihracatımıza yansıyor. Türkiye’den mermeri blok olarak alan ülkelerin, bu ürünleri işleyerek Türkiye firmalarına rakip olduğu yönünde eleştiriler yapılıyor. Bu eleştirilerin yersiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü Çin ve Hindistan, Türkiye’den aldığı ürünlerin yüzde 90’ını kendi projeleri için kullanıyor.

İşleme teknolojisindeki gelişmeler, ticaret hacminin artmasını sağlıyor

Mermer sektöründe son 10 yılda görülen büyüme, işleme teknolojisindeki gelişmelerle paralellik gösteriyor. Taş, giderek daha mükemmel hale getirilen işleme teknikleri ile kolay ve ekonomik olarak istenen şekilde işleniyor. Mermerin, mimar ve tasarımcılar tarafından fazla tercih edilmesi, globalde tüketici sayısının artmasına neden oluyor. Ekolojik ve estetik görünümlü malzemelere olan ilginin artması da mermer tüketiminin artmasına yardımcı oluyor. Bilecik mermeri, geniş bir yelpazede kullanılan ve tercih edilen mermer durumuna geldi. Bu bakımdan Bilecik ve çevresi, mermer sanayiinde hızlı bir gelişim gösteriyor. Bilecik, mermer rezevlerinin fazla olmasıyla yüzlerce sanayiciye, asırlar boyu yetecek çalışma imkanı sunuyor.

Sektörün bölgesel sorunlarına baktığımızda ise bunların orman bedellerinin yüksekliği, Bilecik-yenişehir yolunun tamamlanmaması ve maden ruhsatları işlemlerinin hızlı sonuçlanmaması olduğunu görüyoruz. 1999 yılında kurulan derneğimiz, bölgedeki sorunları tek elde toplayarak, doğaltaş ve maden sektörünün sesi olmaya devam ediyor. Bilecik Valiliği’nin katkılarıyla, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK tarafından fizibilitesi hazırlanan ‘Mermer Atıklarından Katma Değeri Yüksek Kimyasal Madde Üretimi’ projemiz devam ediyor.

TURGUT ÖZEN

Bilecik Mermer ve Granit Sanayicileri Derneği (BİLMERDER) Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.