Başaranlar, 55 ülkeye 20 çeşit taş ihraç ediyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Denizli OSB’DE faaliyet gösteren Başaranlar Mermer; 20 çeşit taşı, beş kıtada 55 ülkeye ihraç ediyor. Burdur, Muğla,

Afyon, Denizli ve Isparta’da toplamda 11 ocakta faal olarak çalıştıklarını belirten Başaranlar Mermer Pazarlama Müdürü Mehmet Serter,

“Ocak yatırımlarımız devam ediyor. Isparta Sütçüler’de ruhsat başvurumuz var. Muğla’da ihaleden yeni alınmış ruhsatlarımız bulunuyor. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasından sonra bu yılın sonuna doğru Muğla ve Isparta ocaklarımızda faaliyete başlamayı öngörüyoruz. Standart üretimin yanı sıra proje bazlı özel üretim yaptığımız için üretim çeşitliliğimiz de çok fazla” dedi.

Yeni ocakların yanı sıra fabrikalarında da yatırımlarının sürdüğünü ifade eden Mehmet Serter, üretimi artırmak için yeni hatları devreye almaya ve makine parkurunu yenilemeye devam ettiklerini söyledi. Üretimin yüzde 70›ini ihraç ettiklerini kaydeden Serter, “Beş kıtada 55 ülkeye ihracat yapıyoruz. Kapasitemizin yüzde 100’ünü kullanamıyoruz. Akşam beş ile 10 arasında elektrik fiyat tarifesi yüksek olduğundan, o vardiyamız çalışmıyor. Günde iki vardiya çalışıyoruz. Sipariş yoğunluğuna göre fason üretimlerimiz de oluyor» diye konuştu. Üretim tesisinin plaka, levha (fayans) ve mozaik olmak üzere üç bölümden oluştuğunu belirten Serter, «Üretim kapasitemiz 1.5 milyon metrekare. 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 42 bin metrekarelik alanda kurulu tesisimizde faaliyet gösteriyoruz. Fabrikamızda 290 kişiye istihdam sağlıyoruz. Ocaklarımız- la ve diğer işletmelerimizle birlikte 600›e yakın ekip arkadaşımız var” ifadelerini kaydetti.

Optimum traverten fayans fabrikası kurdu

Başaranlar Mermer olarak, yüzde 50 TKDK hibe destekli optimum traverten fayans üretim fabrikasını da Denizli OSB’DE kurduklarını ifade eden Serter, “2 milyon liranın üzerinde bir yatırımla kurulan fabrikamız yıllık 500 bin metrekare üretim kapasitesine sahip” dedi. Tesis bünyesinde uluslararası standart ölçülerde Denizli traverteni fayans üretiminin yanı sıra traverten rustik üretimi de gerçekleştirildiğinin altını çizen Serter, “Optimum traverten, modern teknolojisi sayesinde ürünlerde kaliteyi, sürekliliği yakaladı” diye konuştu.

Serter, 2017 yılını yüzde 10 büyümeyle kapattıklarını dile getirerek, başta Suriye ve Irak olmak üzere Or- tadoğu’daki sorunların çözülmesi durumunda, inşaat sektöründeki büyümeye paralel olarak doğal taş piyasasının da canlanacağını ve bölgenin kendileri için kayda değer bir pazar haline geleceğini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.