BRT Mermer, 1 milyon liralık katrak yatırımı ile ürün gamını genişletecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Faaliyete üç yıl önce başlayan BRT Mermer, makine parkını her yıl biraz daha genişletiyor. Bu yıl 1 milyon liralık yatırımla katrak makinesi almayı planlayan firma, bu sayede hem kapasitesini hem de ürün çeşitliliğini artıracak. Söz konusu makineyle daha büyük levha üretimi yapabileceklerini dile getiren BRT Mermer’in sahibi Barış Barut, “Katrak makinesini bu yıl içinde devreye almayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin geniş ebatlı taleplerine de yanıt verebileceğiz. Mevcutta 40x300 santimetre ebada kadar ürün işleyebilirken, yeni makine ile 200x300 santimetre ebada kadar ürün sağlayabileceğiz” dedi.

Barış Barut, faaliyete 2015 yılında başladıklarını belirterek; üç ST, bir silim, bir pah makinesi ile üretim yaptıklarını söyledi. 20 kişilik bir ekiple faaliyet gösterdiklerini kaydeden Barut, “800 metrekaresi kapalı olmak üzere 7 bin 500 metrekare alanda kurulu fabrikamızda üretim gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda tedarik ettiğimiz blok mermerleri işleyerek pazara sunuyoruz. Basamak, denizlik, küpeşte gibi ürünleri yurtiçinde kullanılmak üzere ya da ihraç kayıtlı olarak müşteri-

lerimize ulaştırıyoruz” diye konuştu.

“Ağırlıklı olarak

Muğla beyazı işliyoruz”

2017 yılının tahminlerinin gerisinde kalmakla beraber iyi bir yıl olduğunu anlatan Barut, “100 bin metrekare üretim gerçekleştirdik. Bu yıl bu rakamı aşmayı hedefliyoruz. Bir diğer hedefimiz de daha kaliteli ürün isteyen müşterilerle çalışmak. Bu kapsamda müşteri ziyaretlerimizi sıklaştıracağız. Pazarda fiyatlandırmalar Marble Fuarı’nda belirginleştiği için bu çalışmalarımızı fuar sonrasında hızlandıracağız” ifadelerini kaydetti.

Üretimlerinin yüzde 40’ının yurtdışına satıldığını belirten Barut, “Ürünlerimiz daha çok Arap ülkelerine gidiyor. Kendi ocaklarımız olmadığı için şu an direkt ihracat yapma hedefimiz yok. Ağırlıklı olarak Muğla beyazı işliyoruz. Bu yörede en yaygın olan taş bu. Yurtiçinde satışlarımızın önemli bir kısmını referanslarımız sayesinde yapıyoruz. Kaliteli ürün vermeye özen gösteriyoruz. Cila ve pah işçiliğinde gereken özeni fazlasıyla gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörün sıkıntılarının başında, kalifiye eleman yetersizliğinin geldiğini ifade eden Barut, “Biz artık çevre il ve ilçelerden taşımayla eleman buluyoruz. Aydın’dan eleman getiriyoruz. Doğal taşçıların bir diğer sıkıntısı da rekabetin fiyata indirgenmiş olması. Kalite ayrımını yapmadan fiyat veren firmalar var. Fiyatı uygun bulan müşteri de çok sorgulamıyor” görüşlerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.