Altınsoy Mermer, Ottoman bordo ve gri ile mermer çeşidini 15’e çıkarıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Altınsoy Mermer, bu yıl açacağı iki yeni maden ocağı ile 13 olan mermer renk sayısını 15’e çıkaracak. Yılın ikinci çeyreğinde çalışmaya başlayacak Harmancık ve Gönen ocaklarından Ottoman bordo ve gri mermer çıkarılacak. Altınsoy Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Altınsoy, Ottoman bordo ile Ortadoğu ve Amerika pazarına, gri mermer ile de Amerika, Çin, Tayvan, Singapur ve Avustralya pazarlarına gireceklerini söyledi. 2017’de üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini belirten Altınsoy, iki yılda bu oranı yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Fabrikalarını ocakların içine yaparak üretim avantajı yakaladıklarını belirten Nurullah Altınsoy, faal olan Karacabey, Mustafakemalpaşa, Dursunbey, Harmancık, Orhaneli, Keles, Erenler ve Güngören ocaklarına haziran ayında Harmancık ve Gönen ocaklarını da ekleyeceklerini kaydetti. Mermeri blok ve işlenmiş olarak ihraç ettiklerini belirten Altınsoy, “Blok olarak Hindistan, Çin, Lübnan ve İtalya’ya, işlenmiş olarak da Romanya, Rusya, Azerbaycan, İsrail, Mısır, Singapur, Amerika ve

Hollanda’ya gönderiyoruz” dedi.

Mermerciliğe aile mesleği olarak 1930’lu yıllarda başladıklarını belirten Altınsoy, blok üretiminden plaka mermere, mamulden yarı mamul ürünlerin montaj işlerine, mermer dekorasyon ve taahhüt projelerine kadar pek çok alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Başta Çin olmak üzere Hindistan, Polonya, Avusturya, Panama, Venezuela, İsrail, Mısır, Lübnan, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Romanya ve Moritanya’ya ihracat yaptıklarının altını çizen Altınsoy, ürün yelpazelerinde; emprador, Bursa füme, Bursa açık bej, Adranos siyahı, Uludağ beyazı, cappuccino koyu bej, Kleos travertine, Bursa bordo, fantastik gri gi- bi çeşitler bulunduğunu kaydetti. Altınsoy, yıllık işleme kapasitelerinin 500 bin metreküp, blok kapasitelerinin ise 110 bin ton olduğunu aktardı.

“Mermer de modaya bağlı”

Değişen müşteri tercihlerine ayak uydurmak gerektiğine dikkat çeken Altınsoy, “1965’te açtığımız ilk ocaktan Bursa bejini çıkarıyoruz. Son 10 yıldır pek çalışmıyorduk, bu yıl yeniden çıkarmaya başladık. Mermer de modaya bağlı. 1960’lı yıllarda çıkarmaya başladığımız Karacabey siyahı, 1996’ya kadar satıldı, ama bugün adı bile yok. Gelecekte yine moda olacak ve çıkaracağız” diye konuştu. Sanıldığının aksine mermer rezervlerinin bitmesinin mümkün olmadığını belirten Altınsoy, “Romalıların bulduğu Marmara Adası 2 bin 750 yıldır çalışıyor, binlerce yıl daha çalışır. Orhaneli’deki rezervimiz 30 nesil daha eskitir” dedi. Türkiye’nin, tespit edilmiş doğaltaş rezervlerinin yüzde 8 ila 10’unu kullandığını hatırlatan Altınsoy, daha çok ocak açılması gerektiğini vurguladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.