Alternatif Mermer ihracat hedefini 25 bin tona çıkardı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - EMEL ÜNAL BULUT / AMASYA

Amasya Akyazı’da ve Tokat Zile’de iki mermer ocağı bulunan Alternatif Mermer, ihracatını artırmayı hedefliyor. Fabrikalarında işledikleri mermerleri yurtiçine ve küresel pazara sunduklarını ifade eden Alternatif Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Top, “Akyazı ocağımızda ürettiğimiz blok mermerlerin yüzde 90’ını Çin’e, yüzde 10’unu Hindistan’a ihraç ediyoruz. 2016 yılında 15 bin ton, 2017 yılında 19 bin ton blok mermer ihracatı gerçekleştirdik. Bu yıl ise 25 bin ton ihracat hedefliyoruz” dedi. Top, Akyazı ocağında Amasya klasik bej ve regal, Kervansaray ocağında ise Kervansaray bej mermeri çıkarıldığını söyledi.

Topluma, çevreye, müşteriye ve kaliteye duyarlılıkla faaliyet yürüttüklerini belirten Mehmet Top, çevreye uyumlu malzeme ve teknolojileriyle kaynakları en verimli şekilde kullanarak üretim yaptıklarının altını çizdi. Ocaklarında ürettikleri blok mermerleri, donanımlı makineleri ve deneyimli çalışanlarıyla kendi fabrikalarında özenle işleyerek pazara sunduklarını ifade eden Top, globalde kendilerinden başka sadece iki firmanın üretimini yaptığı bu nadir mermerlerin talebinde düzenli bir artış gözlemlediklerini söyledi.

Ocaklarında 55 kişinin istihdam edildiğini kaydeden Top; Amasya OSB’DE, 50 bin metrekare arazi üzerindeki 12 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikalarında ise 95 kişinin çalıştığını dile getirdi. Top, Amasya Osb’deki fabrikalarında; üç katrak, altı este, üç yarma hattı, dört dar silim, bir plaka silim ve fırın hattı bulunduğunu söyledi. Ayrıca Akyazı ocağında, dört St’li bir kesim atölyesinin kurulumunun tamamlandığını aktaran Top, ana fabrikayı desteklemek amacıyla bu atölyede iç piyasaya ebatlı mermer üretimi yapıldığını vurguladı.

“Ar-ge ve Ür-ge önceliğimiz”

Ar-ge ve Ür-ge çalışmalarının öncelikleri arasında yer aldığını ve bu konudaki çalışmalarını plan ve program çerçevesinde sistemli bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Top, “Türkiye’de sanayicilerin, Ar-ge’ye yeterince önem vermesi ve ayrılan kaynakları artırması gerekiyor. Mermer, doğal ve konvansiyonel bir ürün olduğu için ağırlıklı olarak üretim teknolojisindeki gelişmeleri izleyip, etkin ve verimli üretim yapabilecek makine parkını oluşturmayı gözetiyoruz” diye konuştu. Sektörün gelişimini ve sürdürülebilirliğini artırmak adına firmaların yüksek katma değerli üretim yapmaya önem vermeleri gerektiğinin altını çizen Top, konvansiyonel üretim anlayışıyla global rekabet ortamında ayakta kalmanın güç olacağını vurguladı. Top, sektördeki firmalara yönelik teşviklerin artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.