“Çin’e ihracat yolunda gidiyor, yeni hedefimiz Hindistan pazarı”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - MUĞLA

Ağırlıklı olarak Çin’e yönelik çalışan Muğlalılar Mermer, 2017 yılında ilk satışını gerçekleştirdiği Hindistan pazarına ihracatını artırmayı hedefliyor. Firma, ender bulunan açık ve koyu gri renkli mermerleriyle pazarda talep sorunu yaşamıyor. 208 hektar alanda, aynı ruhsatta üç farklı renk mermer üretimi yaptıklarını ifade eden firmanın satış müdürü Barış Uslu, bu yıl üretimi artırmayı hedeflediklerini söyledi. Talebe yetişemediklerini kaydeden Uslu, “Makine parkımızı yenileyeceğiz. Bu üretimimizi hızlandıracak. 2 milyon lira tutarında kaya kamyonları ve kepçe almayı planlıyoruz” dedi.

Halihazırda devreden mümkün rezerv miktarlarının 4 milyon metreküpün üstünde olduğunu belirten Barış Uslu, 2017’de iyi bir yıl geçirdikleri- ni vurguladı. Ocaklarından çıkardıkları blok mermerleri Çin’e ihraç ettiklerinin altını çizen Uslu, “2017’de büyük bölümü Çin’e olmak üzere 700 ton ihracat yaptık. Yurtdışı satışlarımız 2 bin metreküp oldu. Çin pazarına uzun yıllardır satış yaptığımızdan, orası sorunsuz olarak ilerliyor” diye konuştu. 2017’de Hindistan pazarına da adım attıklarını kaydeden Uslu, “Eylül ayında Hindistan’a bir miktar ürün gönderdik. Şimdi oradan talep bekliyoruz. Bunun sonuçlarını da Marble’da alacağımızı öngörüyoruz. Hintliler koyu gri, Çinliler açık gri mermere daha çok ilgi gösteriyor. Bizim ocağımızdan ikisi de çıkıyor. Çin, Hindistan ve iç pazar bize rahat rahat yeter” ifadelerini kaydetti.

“Bu yıl bin ton üretim rakamına ulaşacağız”

Muğla Kavaklıdere’de iki ocakları olduğunu, ama şu an sadece Ege gümüş taşının çıktığı ocağı çalıştırdıklarını dile getiren Barış Uslu, “Çevre ülkelerdeki savaş hali nedeniyle piyasalar ne öldürür, ne güldürür durumda. Doğal taşta pazar koşulları genelde Marble’den sonra netleşir. Biz fuarda Hindistan’a ağırlık veriyoruz” diye konuştu. Bu yıl üretimi artırmayı hedeflediklerini belirten Uslu, halihazırdaki makine parkurunu yenileyeceklerini söyledi. Maliyeti 2 milyon lira civarında tutan kaya kamyonları ve kepçe almayı planladıklarının altını çizen Uslu, “Bu sene bin ton üretim rakamına ulaşacağız. Alt kesim, sondaj makinesi gibi daha küçük yatırımları yaptık. Asıl kapasite artışını sağlayacak makineleri İzmir Mermer Fuarı’ndan sonra planlıyoruz” dedi.

Firmalarının temelinin 1976 yılında, Halil İbrahim Boz tarafından bakır sanayi ve levha bakır imalatı işleriyle atıldığını dile getiren Uslu, “Sac işlerimiz, 1984’te Kestane Pazarı’nda açılan 30 metrekarelik işyeri ile sürdü. 1990’da Halil İbrahim Boz, Nusret Boz ve Necdet Boz ortaklığı ile Muğlalılar Sac Mermer Maden unvanını alan şirketimiz, Kavaklıdere Döşemebaşı ve Derebağ mevkiindeki mermer ocağını 1993 yılında faaliyete geçirdi” ifadelerini kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.