Yüce Mermer’in yeni gözdeleri Dolomit ve Uludağ beyazı oldu

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Yeni ocak yatırımları ve Ar-ge çalışmaları ile üretimdeki ihracat payını yüzde 97’ye çıkaran Yüce Mermer; Ottoman bej, sofita bej ve silver mermer ocaklarına Dolomit ve Uludağ beyazı çeşitlerini de ekleyerek ürün gamını genişletti. Bursa’nın Orhaneli ilçesinde üretimine başlanan Dolomit, blok mermerin yanı sıra plaka ve fayans olarak da talep görüyor. Geniş rezervi, blok üretimine uygun yapısı ve yaptıkları altyapı yatırımlarıyla yeni ürünleri Dolomit’in sektörde dikkat çektiğini ifade eden Yüce Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yüce, bu çeşidi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihraç ettiklerini söyledi.

Ar-ge çalışmaları ve detaylı fizibiliteler sonucu yatırımlarını belirleyen Yüce Mermer, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi tarafından bölgede yapılan rezerv araştırmaları sonucu, yüksek miktarda rezervin belirlenmesi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırarak üretime geçti. Blok boyutlarının büyüklüğü ve kalitesi, blokların fabrikada kesim ve işleme kolaylığı ile dikkat çeken Dolomit’in, pazarda kısa zamanda kabul gördüğünü belirten Erol Yüce, “Yoğun talep karşısında ocağa kayda değer yatırımlar yapıldı. Blok mermerin yanı sıra Gemlik fabrikamızda işlenen ürünlerin de ihracatını yapıyoruz” dedi.

Dokusal özellikleri ile öne çıkan Uludağ beyazı türünün de uzun ömürlü olması planlanan tüm yapılarda tercih edilebileceğine işaret eden Yüce, bu mermerin iç ve dış mekanlarda yatay ve düşey kaplama malzemesi olarak kullanılabildiğini vurguladı. Yüce, “Uludağ beyazı, blok ve plaka olarak üretiliyor. Yeni ürünlerimiz, heykel ve sütun gibi sanatsal çalışmalarda da değerlendirilebiliyor” bilgisini verdi. Yüce, öte yandan, 2018 yılı itibarıyla

özel proje taleplerine yönelik olarak, bookmatch plaka üretimi ile bir santimetre kalınlığında fayans üretimlerini de devreye aldıklarını söyledi.

Üretimin %85’ini Çin’e gönderiyor

Erol Yüce, toplam blok üretimlerinin yüzde 85’ini Çin’e, yüzde 10’unu da Hindistan’a ihraç ettiklerini dile getirerek, “Bilecik ocağımızdan Sofita, Bursa ocağımızdan Uludağ beyazı ve Yüce Dolomit, Balıkesir ocağımızdan Dream Grey, Isparta’daki ocaklarımızdan ise Silver Galaksi, Ottoman, Baiyulan, Sugar bej ürünlerini ihracata blok olarak sunuyoruz. Çin ve Hindistan’ın yanı sıra Vietnam, Tayland, Tayvan, Endonezya, İtalya ve Yunanistan’a da ihracat yapıyoruz” diye konuştu. Gemlik fabrikalarında plaka, ebatlı ve fayans olarak işlenmiş ürünlerin ihracatı yaptıklarını aktaran Yüce; bu ürünleri Amerika, Kanada, İngiltere, Hollanda, Almanya, İspanya, Bulgaristan, Fas, Tunus, Cezayir, Ortadoğu, Rusya, Ukrayna, Kore, Vietnam, Singapur, Avustralya ve Endonezya’ya ihraç ettiklerinin altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.