Zimek Makine, altı aylık satış kapasitesini şimdiden doldurdu

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - AHMET USMAN / DENİZLİ

Blok mermerin fayans haline gelmesine kadar tüm aşamalarla ilgili makinelerin üretimini yapan Zimek Makine, gelen siparişlerle bu yılın ilk yarısının kapasitesini şimdiden doldurdu. Firma, bu yıl cirosunu yüzde 25 artırmayı hedefliyor. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere 16 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Zimek Makine Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, “Satışlarımıza paralel olarak ciromuz da her geçen yıl yükseliyor. Güçlü bir pazarlama ekibimiz var. Pazar sorunu yaşamıyoruz. O yüzden mevcut pazarlarımızın ihtiyacına yanıt vermeyi sürdüreceğiz. Gelen siparişlerle yılın ilk altı aylık kapasitesini şimdiden doldurduk” dedi.

Makine sektörüne 1995’te Sarıoğulları adıyla küçük bir atölyede adım attıklarını dile getiren Mehmet Sarı, ilk yıllarda tekstil makineleri üzerine çalıştıklarını söyledi. 2000’li yıllara yaklaştıkça, yerel ve küresel krizlerin etkisiyle Denizli’de tekstil sektörünün eski gücünü kaybettiğini hatırlatan Sarı, “Biz de firmamızı tasfiye etmek durumunda kaldık. Aynı dönemde Denizli’de doğal taş

sektörü hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye başladı. Biz de Zimek’i kurarak, mermer ve traverten işleme makineleri üretimine başladık” diye konuştu. Ebatlama makineleriyle başlayan üretimlerinin hızla büyüdüğünü ve çeşitlilik kazandığını anlatan Sarı, “Bugün itibarıyla ciladan çoklu kesim makinelerine, patlatma ve yarma makinelerinden seleksiyon makinelerine, blok mermer fayans haline gelene kadar tüm aşamalar için makine üretiyoruz” ifadelerini kaydetti.

“Tesisimizi büyütmek için hazırlıklara başladık”

Üretimi Denizli’deki 7 bin 500 metrekaresi kapalı, 10 bin metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde gerçekleştirdiklerini vurgulayan Sarı, “Burada en son teknolojiye sahip makinelerle imalat yapıyoruz. Üretimde kullandığımız CNC makinelerinin Denizli’de benzeri yok. Bu yıl mevcut tesisimizi büyütmek için hazırlıklara başladık. 2 bin metrekarelik, Selçuklu mimarisine sahip bir idari bina yapıyoruz. Halihazırdaki idari yerimizi de imalat kısmına ekleyeceğiz. Böylelikle malzeme alanımız rahatlayacak, personel sayımızı yükselteceğiz” dedi.

Çalışma felsefelerini her zaman ‘Daha iyi nasıl yaparım?’ sorusu üzerine kurduklarını ifade eden Sarı, “Zimek’in hızlı büyümesinin nedeni

"Bu yıl mevcut tesisimizi büyütmek için hazırlıklara başladık. 2 bin metrekarelik, Selçuklu mimarisine sahip bir idari bina yapıyoruz. Halihazırdaki idari yerimizi de imalat kısmına ekleyeceğiz."

de bu. Kaliteli makineler üretiyoruz vemüşterimemnuniyetiniönplanda tutuyoruz. Bu da satışlarımıza yansıyor. Mermerin olduğu her yerde bizim makinemiz de var. Plaka, cila işi yapan mermer ve traverten üreticileri bizim ürünlerimizi kullanıyor” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.