Güralp Vinç, mermer sektörünün ihtiyaçlarına özel üretim yapıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - BEYZA COŞKUNTÜRK / İZMİR

Güralp Vinç, bir yandan yüksek katma değerli ürünlerin payını artırmak için özel üretime yönelirken, bir yandan da pazar yelpazesini genişletmeye odaklandı. Mermer sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda özel ürünler üreten Güralp, son olarak sektöre özgü transfer arabası yaptı. Elektrikli gezer vinç ürettiklerini belirten Güralp Vinç Genel Müdürü Alparslan Kurtmen, “Üretimimizin önemli bir kısmı standart ürünlerden oluşuyor. Otomasyona dayalı katma değerli ürünlerin payı yüzde 10 dolayında. Bunu orta vadede yüzde 40’lara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ürettikleri her makinenin akıllı makine statüsünde geçtiğini belirten Alparslan Kurtmen, Avrupa Malzeme Elleçme Federasyonu’na Türkiye’deki bağlantılarıyla taahhütname veren tek firma olduklarını söyledi. Mermer sektörüne iç ve dış saha vinçleri ürettiklerini dile getiren Kurtmen, “Mermerci bir müşterimizin yaşadığı sorunu gidermek için bir transfer arabası geliştirdik. Bu, makinenin bir parçası olarak çalışacak. 12 takım, 36 transfer arabasından oluşuyor.” diye konuştu.

İç pazarda, katma değeri yüksek ithal ürünlere alternatif olacaklarını belirten Kurtmen, “İş dalımızla alakalı ithal girdileri azaltabilmek adına ürün geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz. Son dönemde distribütörlerimiz aracılığıyla Avrupa’ya ciddi miktarda ürün vermeye başladık. Yeni girdiğimiz Kanada ve Güney Afrika’da ivme yakaladık” ifadelerini kaydetti. Kurtmen, “Avrupa fuarlarına katılma kararımızdan sonra dönüşler aldık. Almanya, Fransa, Danimarka, Kuzey ülkeleri, Kanada ve ABD pazarına girdik. Hindistan’la ilgili adımlar atıyoruz. Uzakdoğu pazarı kolay değil, ama ilerlemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Birkaç makinenin yapacağı iş, tek makineden bekleniyor”

Maliyetler nedeniyle birkaç makinenin yapacağı işin tek makineden beklendiğini ifade eden Kurtmen, “Almanya’ya kendi markamızla dört tane 120 ton kapasiteli, köprü açıklığı 24 metre olan vinç sevk ettik. Düşük tonajlarda yüksek hız, yüksek tonajlarda düşük hız mantığı ile çalışan bu vinç sayesinde firma hem maliyet avantajı yakalıyor, hem tesiste yer tasarrufu sağlıyor” şeklinde konuştu.

Faaliyete 1991’de Kısıkköy Sanayi Sitesi’nde, 200 metrekarelik bir alanda başladıklarını dile getiren Kurtmen, “15 bin metrekaresi kapalı, 54 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. Bünyemizde 29’u mühendis, 270 kişi çalışıyor. 60 ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. 2017'de sektördeki ilk Ar-ge Merkezi’ni kurduk, bu merkezde 39 personelimiz çalışıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.