Orta vadede özel okul uygulamasını yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyoruz

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Türkiye Özel Okullar Derneği, yurt genelinde 40 ilde 400 eğitim yatırımcısını ve bu yatırımcıların sahip olduğu yaklaşık 1.200 kurumu tek çatı altında birleştiriyor. Derneğimiz, ‘Türkiye’ adını taşıyan tek özel okul derneği olarak 1951 yılından bu yana eğitim sektöründe yer alıyor. Üyelerimiz, Türkiye’nin en köklü kurumlarından oluşuyor. Önceliği, yurt genelinde eğitim sistemimize katkı sunmak olan derneğimiz, bu çerçevede özel okulların büyümesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Eğitimin gelişmesi için farkındalık yaratan derneğimiz, bu anlamda en büyük yatırımını ise yine öğretmenlere yapıyor.

Üye okullarımızın öğretmenleri, diğer özel okullarda görev yapan öğretmenler ve resmi okullarda görev yapan öğretmenler de dahil olamak üzere bütün katılımcılara hizmet içi eğitim veriyoruz. Derneğimiz, eğitime ilişkin her türlü sorun noktasında Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın işbirliği halindedir. Bu görüşmeler temelinde kanun ve yönetmeliklerle eğitim sektörüne dinamizm kazandırmaya devam ediyoruz.

Öğretmenler, eğitim sisteminin öznesi konumunda yer alıyor

Öğretmenlerimizi, eğitim sisteminin öznesi olarak değerlendiriyoruz. Bu çerçevede onların gelişimini destekliyoruz. Öğretmen gelişiminin, eğitimin kalitesi ile doğru orantılı olduğunun bilincindeyiz. Eğitim alanındaki yatırımcılar olarak milyonlarca lira harcayıp donanımlı binaları, temiz sınıfları, teknolojik altyapıyı, farklı sosyal etkinlikler için gerekli materyalleri satın alıp öğrencilerin hizmetine sunuyoruz. Fakat eğitimi öğretmenler veriyor. Toplumda kutsal bir meslek olarak kabul edilen öğretmenlik mesleği ile birleşen özel sektör yatırımları, öğrencilerimize toplumsal değerler çerçevesinde kaliteli eğitim ve iyi bir meslek olarak geri dönüyor.

Her özel okul belirlediği öznel kriterlerde öğretmen seçiyor

Özel okullarda öğretmen seçimi oldukça önemli ve her kurum belirlediği öznel kriterlere göre kendi tercihini yapıyor. Türkiye’de tecrübeli öğretmen sayısı yeterli değil, bu durumda kriter olarak; iyi yetişmiş, donanımlı ve insan ilişkilerinde başarılı öğretmenlerle çalışmayı tercih ediyoruz. Öğretmenlerimizin gayretli ve mesleğini seven insanlar olmasını istiyo- ruz. İnsan odaklı öğretmenlik mesleğinde; kişinin kendini sosyal, psikolojik, kültürel ve toplumsal anlamda geliştirmesi; öğrenciler, veliler ve biz yatırımcılar açısından kayda değer önem taşıyor. Kitap okumayı seven, kültürel etkinlikleri düzenli takip eden, araştıran, teknolojiyi ihtiyaçlar temelinde kullanabilen, donanımlı kişilerin mesleklerinde daha başarılı olduğu küresel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Özel okullar olarak küresel standartlarda verdiğimiz eğitim hizmetinin özneleri konumunda olan öğretmenlerin de bu bilince sahip ol-

F. Nurullah DAL

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.