Türkiye’nin raylı sistemlerdeki Ar-ge projeleri

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

şirketlerin dikkatini çekiyor. Bu noktada, Türkiye’de kendine yatırım yeri ya da yerli bir ortak arayan bazı yabancı firmaların, ortaklıklarda knowhow’u ellerinde tutarak, Türkiye’yi bir montaj ülkesi şeklinde değerlendirmek istediği belirtiliyor. Bu durumun da önüne geçilmesini isteyen temsilciler, yüzde 51 yerlilik şartının yanı sıra ortaklıkta hisse çoğunluğunun Türkiye firmalarında olması halinde bu firmalara ihalelerde yüzde 5 ek puan verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Uzmanlar, bu adımın yerli sermayeyi koruyup geliştireceğini, Türkiye’nin teknolojiye adaptasyonunu, sisteme hakimiyetini ve finansman gücünü artıracağını söylüyor.

Küresel ölçekte öne çıkan ülkelere bakıldığında ise ihalelerde Alman- ya yüzde 60, Çin yüzde 70, ABD yüzde 65 yerlilik şartı koyuyor. Sektör temsilcileri, Türkiye’de de ihalelerde yasal mecburiyet ve denetim ile yerlilik oranlarında bu kademelere çıkılması halinde, sektördeki firmaların da yatırım iştahını artıracağını ve gelişmelerini sağlayacağını vurguluyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 1.8 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşan global raylı sistem pazarında, Türkiye’nin de raylı sistem teknolojisine sahip ve üretim yapabilen bir ülke olarak tanınmaya başladığı dile getiriliyor. Yerli üretimin teşvik edilmesi ile birlikte ihaleler incelendiğinde, araç fiyatlarında kayda değer bir düşüş olduğu gözlemleniyor. Cari açığı kapatmak, döviz çıkışını engellemek için bu konunun önem arz ettiğini söyleyen uzmanlar, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmasını ve istihdam artışı sağlamak için yerli marka oluşturulması gerektiği belirtiliyor.

2003’ten itibaren demiryoluna 60 milyar TL yatırım yapıldı

Öte yandan, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemlerikümelenmesi’nin(arus) 2017 yılı raylı ulaşım sistemleri sektör analizine göre, 2003 yılından bu yana raylı sistemlere 60 milyar TL yatırım yapıldı. Türkiye, 2009 yılında

2014 yılında Milli Tren Projesi kapsamında ArGe çalışmaları başlatıldı. Bu projelerden bir tanesinden sorumlu olan TÜLOMSAŞ, yüksek hızlı tren geliştiriyor. Diğer proje ise TÜVASAŞ tarafından yürütülüyor. Firma, proje kapsamında elektrikli tren seti geliştiriyor. TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, İTÜ, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri (ARUS), Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi (RSK) de milli tren projesinin ortakları arasında yer alıyor.

TCDD yatırım programında olan 106 adet YHT seti temin projesi kapsamında 10 adet

YHT seti ayrı bir ihaleyle temin edilecek. 80 adet YHT seti ise öğrenme tabanlı teknoloji transferi yöntemiyle Türkiye’nin milli yüksek hızlı tren teknolojisine sahip olmasını sağlayacak şekilde ihale edilecek. 80 adet YHT seti ihalesinin 20 adedi yerli katkı payı aranmadan temin edilecek. 60 adedinde ise en az yüzde 53 yerli katkı payı aranarak temin edilecek. 60’ıncı YHT seti üretim bandından indiğinde yerlilik payının yüzde 85 olması hedefleniyor. Kalan 16 adet YHT setinin ise milli yüksek hızlı tren olarak üretilmesi hedefleniyor.

TÜVASAŞ tarafından Milli Elektrikli Tren Seti’nin (EMU) geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Ön tasarım aşaması tamamlanan projede, detaylı tasarıma başlanması için alt sistem tedariklerinin tamamlanması gerekiyor. Bu kapsamda ihale süreci devam ediyor. Beşerli vagonlardan oluşan tren setleri, saatte 160 kilometre hıza ulaşabilecek şekilde tasarlanıyor. Projenin ilk testlerine 2019 yılı içinde başlanması planlanıyor.

2003 yılında blok tren işletmeciliğine geçişle birlikte yük taşıma kapasitesinin artırılması için TCDD’NIN bağlı ortaklığı olan TÜLOMSAŞ’TA General Motor (GM) lisansı ve yüzde 51 yerlilik oranıyla 2003-2009 yılları arasında toplam 89 adet dizel ana hat lokomotifi imal edildi. 80 adet elektrikli lokomotiften 8 adeti Güney Kore’de imalatı tamamlanarak Türkiye’ye getirildi. 72 adeti ise TÜLOMSAŞ’TA üretilerek TCDD’YE teslim edildi. Proje kapsamında 10 yıllık üretim lisansı da temin edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.