Sektördeki yerlilik çalışmaları yan sanayiyi de geliştiriyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

ler için planlanan tramvay, LRV ve metro sistemleri, hat otomasyonu ve sinyalizasyon çalışmalarıyla pazar büyüyecek. Şehir içi raylı sistem işletmeciliği Türkiye’de henüz 11 ilde yapılırken, 17 il için daha raylı sistem yatırımları onaylandı, proje çalışmaları başladı ve hızla ilerliyor.

İhaleler için belirlenen yerlilik oranı artmalı

Öte yandan Türkiye’deki ihalelerde yüzde 51 yerlilik şartı söz konusu. Küresel ölçekte raylı sistem ihalelerinde Almanya yüzde 60, Çin yüzde 70, ABD yüzde 65 yerlilik şartı koyuyor. Bizde de ihalelerde yasal mecburiyet ve denetim ile yerlilik oranlarında bu kademelere çıkılması, sektördeki firmaların da iştahını artıracak ve gelişmelerini sağlayacak. Bugün itibarıyla yaklaşık 1.8 trilyon dolar olan global raylı sistem pazarında, Türkiye sanayisinin raylı sistem teknolojisine sahip ve üretim yapabilen bir ülke olarak tanınmaya başladı.

Raylı sistemlerde bizim için en önemli konulardan biri yerli üretim. Yerli üretimin teşvik edilmesi ile birlikte; ihaleler incelendiğinde, araç fiyatlarında kayda değer bir düşüş olduğu gözlenecek. Cari açığı kapatmak, döviz çıkışını engellemek için bu çok önemli. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmasını sağlayacak. İstihdam artışı sağlayacak ve artık Türkiye raylı sistem araçlarında marka oluşturmalı.

Yabancılar, Türkiye’de ortaklık kurmak istiyor

İhalelerde getirilen yüzde 51 yerlilik oranına karşılık, yerli sanayinin güçlendirilmesi için öncelikle yerli üretici tanımının yapılması gerekiyor. Yerli sanayinin güçlendirilmesi gerekiyor. Aksi halde, ArGe yapmak, teknoloji geliştirmek mümkün değil. Türkiye sanayisinin kalite ve üretim açısından bir sorunu yok. Türkiye stratejik bir bölgede; Ortadoğu-kuzey Afrika ve Avrupa’ya yönelik projeler geliştirmek isteyen demiryolu ekipman üreticileri için önemli bir yatırım merkezi. Bu nedenle yabancılar burada ortaklık kurmak istiyor. Bu noktada yerli üreticinin korunabilmesi için ‘yerli üretici’ tarifinin yapılması, sermaye yapısında Türk firmaların ağırlığının olması şartı getirilmesi gerekiyor.

Demiryolu sektöründe faaliyet gösteren yerli sanayinin gelişmesi açısından RAYDER, bu hedeflere uygun stratejiler ve politikalar oluşturuyor. Altyapı, sinyalizasyon, araç üretimi yapan Türkiye sanayisinin uluslararası koşullarına paralel gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde, Kent İçi Raylı Sistemler Genel Müdürlüğü kurulması konusundaki çalışmalara destek veriyoruz. En önemli eksiklerimizden biri olan Raylı Sistemler Test Merkezleri’nin oluşturulması için çalışıyor ve Eskişehir’de tesis edilecek Raylı Sistemler Test Merkezi çalışmalarına destek veriyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.