YHT projesi ile yüzde 74 yerlilik ve yüksek katma değer hedefleniyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Son dönemde Türkiye raylı sistemler sektörünün başlıca gündemini YHT projesinde yerli üretim oluşturuyor. TCDD ve TÜLOMSAŞ’ıN yoğun çalışma gösterdiği proje, sektörde katma değeri artıracak ve teknolojik dönüşümü getirecek. İhalesi açılan 96 adet Yüksek Hızlı Tren setinin üretimi, teknoloji transferi ile başlayıp, sonunda yüzde 74 gibi yüksek bir oranda yerli katkı hedefi ile tamamlanacak.

Küresel ölçekte yeni dönemin önemli sektörlerinden birti olarak gösterilen ve ihtiyaçları artarak gelişen raylı sistemler sektörü, Türkiye’nin ve Eskişehir’in stratejik sanayileşme modeli içinde yer alıyor. Yaklaşık yedi yıldır süren kümelenme çalışmaları ile bu konuda önemli yol kat ettik. Bölge ve ülke sanayisi, sektörün gelişimi için her türlü göreve hazır durumda. Raylı sistemlerin en az yerli otomobil kadar önemli, hatta ondan da daha önemli olduğunun anlaşılacağını düşünüyoruz.

Raylı sistemler sektörünün gündeminde olan önemli projelerin başında, Milli Yüksek Hızlı Tren projesi ve ihalesi bulunuyor. İhale süreci başlayan, üretimi TÜLOMSAŞ tesislerinde gerçekleştirilecek Yüksek Hızlı Tren setleri ile bölge ve ülke ekonomisi için çok stratejik bir süreç başlayacak. Özellikle, TCDD ve TÜLOMSAŞ, bu süreçte yoğun çaba gösteriyor. Bu ihale ile asırlık geçmişi bulunan TÜLOMSAŞ, tarihi bir görevi daha üstüne alarak, ülke ve bölge ekonomisine ileride çok daha iyi anlaşılacak katma değeri yüksek, teknolojik bir değişimi başlattı.

Türkiye’nin bölgesel güç hedefinde raylı sistemler de önem taşıyor

İhalesi açılan 96 adet Yüksek Hızlı Tren setinin üretimi, teknoloji transferi ile başlayıp, sonunda yüzde 74 gibi yüksek bir oranda yerli katkı hedefi ile tamamlanacak. Bu sürecin sonunda en az Devrim arabası kadar önemli bir başlangıç yapıldı. Sonunun aynı olmaması için gerekli kurum ve kuruluşların sürece tam destek vererek TCDD, TÜLOMSAŞ ve sektörün ya- nında yer alaması gerekiyor.

Türkiye’nin belli konularda bölgesel güç olma çabalarında, raylı sistemler oldukça önem taşıyor. Bu sektörde geçmişi ve kabiliyetleri ile önemli bir avantaja sahip olduğumuzu vurgulamak isterim. Bu çabaların ve gelecek için umut olan bu sektörün devletin her konuda tam desteği ile yönlendirilmesi önemlidir. Bu konularda oluşturulan başarılı iş modellerinin hızla hayata geçirilmesi gerektiği gibi böylece ekonominin ihtiyacı olan itici güç ve ivme sağlanacaktır. Tamdabundandolayıbukonudaprojeler ve iş modelleri türlü argümanlar ile engellenmeye çalışılıyor. Artık Devrim arabası hikayelerine yenilerinin eklenmemesi gerekir. Bilinçli toplumlar, güçlü devlet politikaları ve bunları yöneten kurumlar buna izin vermemeli. Bu projenin gerçekleşmesi sürecinde olası müdahaleler ve model değişikliklerinin, sürecin uzatılarak gereksiz zaman kaybı ötesinde bu konuya gönül vermiş sektör temsilcilerinde de hayal kırıklığı yaratacağı, bugüne kadar kat edilen stratejik konularda da önemli zararlara uğrayacağı açık. Eskişehir ve raylı sistemler sektörü son dönemde önemli görevler alarak ciddi aşama kaydetmiştir. Yerli lokomotif projeleri, yerli tasarım vagon üretimleri çalışmalarının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Halen TÜLOMSAŞ sorumluluğunda devam eden E5000 milli elektrikli ana hat lokomotifi, Hybrit Lokomotif Projesi ve yeni nesil yük vagonları projeleri başlıca örnekleri oluşturuyor. Eskişehir’de kurulum süreci devam eden Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM) Projesi ile de konunun bütünsel olarak çözüleceğini, üretilen tüm raylı sistem araç ve ürünlerinin yurtdışına rahatça satılabileceğini öngörüyoruz. Proje ile ülkenin ihtiyacı olan yüksek katma değerli, satılabilir ve rekabet edebilir, ihracat hedeflerine önemli katkı sağlayacak bir sanayinin oluşması sağlanacak. Bu süreç içinde, gerek şehir ve bölgenin gerekse ülkenin tüm karar vericilerinin bu konuya gerekli desteği ve önemi vermesi gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.