“Bursa’yı, yerli teknoloji ile üretim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

İlk yerli tramvayın üretildiği Bursa, geliştirilen yerli teknolojilerle Türkiye’nin ve çevre ülkelerin raylı ulaşım sistemlerinde teknoloji ve üretim merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Kentteki raylı sistem üreticilerinin,

Bursa Ticaret ve Sanayi

Odası (BTSO) bünyesinde, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) ve kümelenme faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Bursa Raylı Sistemler Kümelenmesi’ndeki firmalar, geliştirdikleri yerli teknolojiler ile Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin ana tedarikçisi olmayı hedefliyor. Kümedeki firmaların katkısıyla kenti, Türkiye’nin ve çevre ülkelerin üretim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bursalı firmaların, Ekonomi Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sunduğu kaynakları hızlı ve verimli şekilde değerlendirdiğinin söyleyen İbrahim Burkay, “Bursa Raylı Sistemler Kümelenmesi (BURAY) kapsamında 28 firma URGE projesinde yer alırken, 92 firma da kümede faaliyet gösteriyor. Yurt dışında bu alanda söz sahibi olan Bombardier ve Siemens gibi firmalarda incelemelerde bulunan ve fuarlara katılan küme üyeleri, yurt içinde üretim yapan birçok ana sanayi ile de bir araya gelerek, B2B görüşmeler yaptı” diye konuştu.

"Bursa, sektördeki ihracatını 2017'de yüzde 16.1 artırdı"

Ayrıca bu yıl 80 kişilik heyetle Arjantin ve Brezilya’da ikili iş görüşmeleri yapan firmaların Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin ana tedarikçisi olmayı hedeflediğinin altını çizen Burkay, “2023 yılına kadar Bursa’yı, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın raylı ulaşım sistemlerinde teknoloji ve üretim merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bursa’dan, sektörde bir önceki yıl 376 milyon dolarlık ihracat yapılrıken, 2017’de yüzde 16.1 oranında artışla 437 milyon dolarlık ihracat yapıldı” dedi.

Farklı sektörlerle ihracata katkı hedefleniyor

Çıkış noktalarının yerli teknolojilerin geliştirilmesi olduğunu ifade eden İbrahim Burkay, Ekonomi Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sunduğu kaynakları en hızlı ve verimli şekilde firmalara aktarma gayreti içinde olduklarını vurguladı. BTSO olarak 10 UR-GE ve beş kümelenme projesini aynı anda yürüttüklerini kaydeden Burkay, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların kent ekonomisine dinamizm kazandırdığını söyledi. Burkay, “Üyelerimizin küresel rekabetteki güçlerini artırıyoruz. Ana sektörlerimiz olan otomotiv, tekstil ve makine gibi sektörlerde, bugüne kadar ihracatta kayda değer aşama kaydettik. Yürüttüğümüz UR-GE projeleri, kümelenme faaliyetleri ile kompozit, savunma ve havacılık, raylı sistemler gibi farklı sektörlerin de ihracattaki başarımıza katkı sağlamalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

"Yeni projeler geliştireceğiz"

BTSO’NUN çalışmalarının birçok kentte rol model alındığını dile getiren İbrahim Burkay, kentte ticaret ve sanayi alanında yeni projeler geliştirmeye devam edeceklerini aktardı. Burkay, bu kapsamda Bursa iş dünyasının Brezilya’dan Japonya’ya Güney Afrika’dan Almanya’ya uzanan bir coğrafyada 150 ülkede fuar, B2B, ziyaretler, alım heyeti gibi programlar yaptığını sözlerine ekledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.