Meklas Group, raylı sistemlere yönelik körük üretimini artıracak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

rün gamını raylı sistem , binek araç ve endüstriyel körükler ile çeşitlendiren Meklas Group, raylı sistemlere yönelik körük üretimini artırmayı hedefliyor. Meklas Group Genel Müdürü Selçuk Çelik, körük imalatında katma değerli projeler geliştirip, raylı sistem pazarında iş hacmini artırmaya odaklandıklarını söyledi. 2017’de hem üretim hem de ciro hedeflerini yakaladıklarını belirten Çelik, “1986 yılından bu yana 10 milyon körük ürettik. Bu yıl, 1.4 milyon adet körük üretip, yüzde 27 büyüme hedefliyoruz. Bugün itibarıyla üretimin yüzde 75’ini Avrupa, Amerika, Ortadoğu pazarları ve Rusya’dan oluşan 100 ülkeye ihraç ediyoruz” diye konuştu.

2023 stratejik hedeflerinin OEM’DE güçlenerek, pazar paylarını artırtmak olduğunu aktaran Selçuk Çelik, “Üretimin yüzde 25’ini OEM ve ilk üretici dediğimiz aks, treyler üreticileri ile araç üreticilerine veriyoruz. Yüzde 75’lik pay da bağımsız yedek parçalardan oluşuyor. Bu alanda hem ürün çeşitliliği ve üretim adetleri hem de pazar payı açısından öne çıkıyoruz” diye konuştu. Hava süspansiyon körükleri alanında Türkiye’nin önde gelen ArGe merkezlerinden biri olduklarını söyleyen Çelik, 2017’de 20 faydalı model ve patent başvurusu gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Tamamladıkları ve halen devam eden projelere de değinen Selçuk Çelik, “BEBKA destekli yürüttüğümüz raylı sistem körüğü çalışmasını tamamladık. Bu yıl ve 2019'da yurt içi ve dışında fuarlara katılıp, bu ürün grubunda tanıtacağız. Özellikle raylı sistemlerin gelişmiş olduğu Avrupa ve Asya pazarlarına odaklandık ve proje bazlı yeni işler geliştiriyoruz” diye konuştu. 2017’de cironun yüzde 4’ünü Ar-ge’ye ayırdıklarının altını çizen Çelik, 2020’de ise bu oranı yüzde 5’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.