Durmazlar, İstanbul ile tramvay verdiği kent sayısını dörde çıkaracak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

İpekböceği adını verdiği tramvayı üreterek, raylı sistemlerde ulaşım araçlarının yerlileştirilmesinin temelini atan Durmazlar’ın ürettiği araçlar üç kentte kullanılıyor. Bursa’da 70, Kocaeli’de 12, Samsun’da ise sekiz tramvayın kullanıldığını söyleyen Durmazlar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, “Bu yılın ilk yarısı itibarıyla Bursa’daki araç sayımız 78 adede ulaşacak ve üç ilde 98 adet yerli aracımız raylarda faaliyet gösterecek” diye konuştu. Bu yılın ocak ayında İstanbul’da Eminönü-alibeyköy hattında çalışacak 30 adet tramvay için de Doğuş İnşaat ile sözleşme imzaladıklarını kaydeden Durmaz, beş farklı tasarımdan oluşan araçları 2019’da teslim edeceklerini belirtti.

İstanbul’a yönelik projenin yanı srıa 2017 yılı sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı altı adet tramvay aracı alımı için yapışan ihaleyi de kazandıklarını kaydeden Hüseyin Durmaz, söz konusu proje için de yine ocak ayında sözleşme imzaladıklarını kaydetti. 2019’un Nisan ayına kadar bu araçları da teslim edeceklerini açıklayan Durmaz, Kocaeli’deki araç sayısının da böylece 18’e çıkacağını aktardı.

Alstom ve Hyundai Rotem’in hızlı trenlerine boji üretti

Raylı sistemler alanında yatırıma 2009 yılında başladıklarını hatırlatan Hüseyin Durmaz, Durmaray mar-

kasıyla tramvay ve hafif raylı sistem aracı ürettiklerini söyledi. Durmaray markasıyla global pazarda yer almayı hedeflediklerinin altın çizen Durmaz, bünyelerindeki Duray firmasıyla da bu alanda iş birlikleri kurduklarını söyledi. Fransız Alstom ve Güney Koreli Hyundai Rotem firmaları da dahil olmak üzere saatte 350 kilomtre hızla giden hızlı trenlerin bojilerini ürettiklerini aktaran Durmaz, “Ayrıca tramvay, hafif raylı sistem aracı, metro araçları için boji, araç gövdesi ve kaynaklı bileşenlerin üretimini yapıyoruz. Ürettiğimiz araçlar tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi” diye konuştu.

2012 yılında Bursa için alçak taban- lı tek yönlü tramvayı İpekböceği’nden altı adet ürettiklerini bildiren Hüseyin Durmaz, 2014 yılında yine Bursa için 60 adet hafif raylı sistem aracı (Greencity ) ve 12 adet İpekböceği tramvayının çift yönlü modelini teslim ettiklerini hatırlattı. Durmaz, “2016 yılında Kocaeli için yüzde 100 alçak tabanlı çift yönlü Panorama tramvayından 12 adet, Samsun için 8 adet olmak üzere toplamda 20 adet üreterek Bursa, Samsun ve Kocaeli’de kullanıma sunduk. 2013 yılından beri araçlarımız raylarda çalışıyor. Bu yılın mart ayı itibarıyla Bursa’da 70, Samsun’da sekiz Kocaeli’ de de 12 aracımız kullanımda” dedi.

Bugün itibarıyla iki ayrı tesiste toplam 40 bin metrekare kapalı alanda, mevcut 1.2 kilometrelik test pisti ve 291 çalışan ile üretim yaptıklarını anlatan Hüseyin Durmaz, “2023, 2035 ve 2071 vizyonlarında raylı toplu taşıma sektöründe tramvay ve hafif raylı sistem aracı haricinde, metro, şehirlerarası yolcu trenleri ve hızlı trenlerin de üretimini yapmak, ülkedeki demiryolu araçlarını yerlileştirmek istiyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.