Kardemir, teker fabrikasını bu yıl sonunda devreye almayı hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - EMEL ÜNAL BULUT / KARABÜK

Demiryollarının en önemli altyapı malzemelerinden biri olan rayın Türkiye’deki tek üreticisi konumundaki Kardemir, halen montaj çalışmaları devam eden demiryolu teker üretim tesisini bu yıl tamamlamayı hedefliyor. Firma, söz konusu tesisi yıl sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyor. Firmadan yapılan açıklamada, demiryolu tekeri fabrikasında montaj çalışmalarının yüzde 95 oranında tamamladığı belirtildi. Firma yetkilieri, robotik fabrikada Türkiye’de üretilmeyen ve yurtdışından tedarik edilen yük ve yolcu va- gonlarının, yüksek hızlı tren vagonlarının, hafif raylı sistemlerin ve lokomotiflerin tekerlerini üretecekleri bilgisini verdi.

Kardemir, yıllık 200 bin adet kapasiteyle üretim yapılması planlanan tesisin devreye girmesiyle birlikte, raydan sonra demiryolu tekerinde de Türkiye’nin tek üreticisi konumuna gelecek. Firma, demiryolu tekerinin yanı sıra aks üretimine yönelik de TCDD, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), TÜDEMSAŞ, TÜVESAŞ, TÜLOMSAŞ Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi (ARUS) gibi kuruluşlarla iş birliği yapacak.

Demiryollarının, 2003 yılından itibaren yeniden devlet politikası haline geldiğini ifade eden Kardemir yetkilileri, demiryollarına son 15 yılda 60 milyar dolarlık yatırım yapıldığını kaydetti. Kardemir de 2007 yılında işletmeye aldığı yeni haddehanesinde ray üreterek, Türkiye’nin demiryollarının son 15 yıldaki hızlı gelişimine katkıda bulundu. Kardemir, ayrıca 2017 yılında rayın kullanım ömrünü uzatacak yeni bir yatırımı daha tamamlayıp, devreye aldı. Söz konusu yatırımla birlikte rayın tekerle sürtündüğü yüzey, özel bir yöntemle sertleştirilecek ve kullanım ömrü artırılacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.