Contitech, kuracağı yeni hat ile raylı sistem pazarında büyümek istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Hava süspansiyon sistemleri üreten Contitech, raylı sistemlerde pazarını büyütmek istiyor. Bu hedef doğrultusunda yeni bir hat kurmayı planladıklarını söyleyen Contitech Lastik Sanayi Genel Müdürü Şirzat Karayel, “İvme kazanan raylı sistemler yatırımlarına paralel, şirket olarak Bursa’daki fabrikamızda üretim yapma kararı aldık. Bu kapsamda altyapı ve hat kurulumu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yurtiçinde faaliyet gösteren araç üreticileri ile birlikte yürüttüğümüz proje çalışmalarının sonuçlanmasıyla birlikte raylı sistemler için süspansiyon sistemi hattını da en kısa sürede devreye alacağız. Bu aşamadan sonra ise ihracat hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’de raylı sistem sektörünün gelişme aşamasında olduğunu söyleyen Şirzat Karayel, üretim tesislerinde iyileştirme ve süreç yatırımlarına odaklandıklarını dile getirdi. Karayel, üretim kapasitesini artırmak için başlanan yarı mamul üretiminde yeni hamurhane hattı yatırımını da en geç bu yıl sonunda devreye alacaklarını duyurdu. Türkiye’nin, firmaları açısından bir sürüm ve satış pazarı olduğunu ifade eden Karayel, “Özellikle demiryolu sanayiindeki varlığımızı Türkiye’de güçlendirmek ve geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bugüne kadar 20 milyon adet hava süspansiyon sistemi üretti

Ticari araç, otobüs, TIR ve raylı sistemler için hava süspansiyon sis- temleri üreten Contitech, 1992 yılında Bursa’da kurulan bir şirkete 1996 yılında ortak olarak; Türkiye’de aktif olarak faaliyete başladı. 1999 yılında, ortak olduğu bu şirketin diğer hisselerini de devralarak Contitech Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanı ile büyümesini sürdüren Contitech Lastik, bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 20 milyon hava süspansiyon sistemi üretimi gerçekleştirdi. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde 12 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 15 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren Contitech, yılda 1.5 milyon adetten fazla körük üretiyor.

"İhracatta en büyük pay Avrupa'daki Oem'lerin"

Contitech’in ürün verdiği markalar arasında DAF, Mercedes Benz, Volvo, Renault, MAN, Temsa Global, Otokar, Karsan gibi ticari araç

üreticilerinin yanı sıra BPW, Hendrickson, Gigant, Kögel gibi ana aks üreticileri yer alıyor. Toplam üretimin yüzde 95’lik bölümü ihraç edilirken, ihracatta en büyük payı Avrupa’daki Oem’ler alıyor.

1871’de kurulan ve yaklaşık 150 yıllık geçmişi bulunan Continental’in bir parçası olan Contitech’in, akıllı çözümler ve Ar-ge çalışmalarına önem verdiğini ifade eden Şirzat Karayel, Türkiye’de üretim yapan birçok ticari araç üreticisine ürün verdiklerini belirtti. Otomotivin yanı sıra demiryolu taşımacılığında da yüksek iş hacmine ulaştıklarını ifade eden Karayel, “Bildiğimiz sınırların dışında da çözümler arayıp, müşterilerimiz için en iyi çözümleri üretmek stratejimizin bir parçası” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.