Bozankaya, bu yıl yeni tesisini devreye almayı planlıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMA SERVİSİ

Yüksek üretim kapasitesi ile farklı alanlarda çok uluslu şirketlerle yaptıkları iş birlikleri sayesinde bu yıl birçok projede yer alacaklarını bildiren Aytunç Günay, bu doğrultuda çalışmalara devam ettiklerini ifade etti. Devreye alacakları yeni boyahanelerinin günde bir metro, tren ya da hızlı tren vagonu boyama kapasitesine sahip olacağını ileten Günay, “Boyahane tesisimiz, yerli makine ve ekipmanlarla donatıldı. Yerli teknolojinin kullanılacağı boyahane ile raylı sistem ve ticari araç sektöründe faaliyet gösteren firmalara hizmet vereceğiz” diye konuştu.

“Türkiye’nin ilk metro ihracatına imza atacağız”

Metro alanında 2017 yılında büyük ölçekli bir projenin ihalesini kazandıklarını ileten Günay, söz konusu proje kapsamında ilk araçları bu yılın üçüncü çeyreğinde teslim etmeye başlayacaklarını söyledi. Bangkok Green Line metro projesinin araçlarını üretip, ihraç edeceklerini söyleyen Günay, böylece Türkiye’nin ilk metro ihracatını yapacaklarını vurguladı. Green Line projesinde hiz- met verecek 22 metro setin her birinin dört vagondan oluştuğu bilgisini veren Aytunç Günay, bu araçlarla tek seferde bin 596 yolcu taşınabileceğini söyledi. Günay, ayrıca yine Bangkok’taki Blue Line metro projesi için de 105 metro vagonu üreteceklerini sözlerine ekledi.

Ankara'daki tesiste kapasiteyi artıracak

İç pazarda ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettikleri Talas tramvaylarının, İzmir ve Malatya’daki elektrikli otobüslerin ve trambuslerin hizmet vermeye devam ettiğini ifade eden Günay, “Yeni nesil elektrikli otobüsümüz SILEO’YU tercih eden Manisa, Şanlıurfa ve Elazığ belediyelerine, araçlarını bu yıl içinde teslim edeceğiz” dedi.

Türkiye ve Almanya’da üretim tesislerinin bulunduğunu söyleyen Aytunç Günay, yurtiçinde Ankara Sincan 1’inci Osb’deki tesislerinde üretim yaptıklarını dile getirdi. 100 bin metrekarelik alana kurulu üretim merkezlerini metro ve tramvay gibi raylı sistem araçları ile tram- bus ve SILEO elektrikli otobüs gibi elektrikli ticari araçların üretimi için tasarlandığını anlatan Günay, “Bangkok’a ihraç edeceğimiz metro araçlarının üretimine devam ettiğimiz tesislerimizde, kapasiteyi artıracak yatırım çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Global pazarda 3 bin raylı sistem aracımız kullanılıyor”

Bozankaya’nın 1989 yılında Almanya’da bir Ar-ge ve danışmanlık şirketi olarak kurulduğuna değinen Aytunç Günay, 2003 yılında Türkiye’de yatırım yapma kararı aldıklarını ifade etti. Bu yatırımın, Ar-ge şirketlerinin yıllar içinde edindiği bilgi birikiminin üzerine inşa edildiğini söyleyen Günay, şunları kaydetti: “Türkiye’de güçlü bir marka haline geldik. Türkiye’de faaliyetlerimize 20 çalışanla başladık. Bugün itibarıyla Bozankaya’nın ArGe merkezinde yaklaşık 100 Ar-ge mühendisi çalışıyor. Firmanın yaklaşık bin çalışanı bulunuyor. Bugüne kadar global pazardaki yaklaşık 3 bin raylı sistem aracında imzamız bulunuyor.” Fabrikalarındaki faaliyetlerin, Ar-ge ekseninde yürütüldüğünü söyleyen Aytunç Günay, 2012-2017 yılları arasında 22 Ar-ge projesi için 20 milyon euro’luk kaynak ayırdıklarını kaydetti. Bu projeler ile Türkiye’nin toplu ulaşım ihtiyaçlarına yerli çözümler sunduklarını vurgulayan Günay, ithal ikamesi ürünlerle ülke kaynaklarının yurtiçinde kalmasına katkıda bulunduklarını söyledi. Cirodan Ar-ge’ye ayrılan payla göz önünde bulundurulduğunda Bozankaya’nın oldukça iyi bir konumda bulunduğunun altını çizen Günay, “Bozankaya’nın son iki yıllık ortalaması yüzde 7.4’ü buluyor. Bu veriye bakıldığında son iki yılda Ar-ge’ye yatırım konusunda Volkswagen ve Bmw’nin dahi üzerinde yer alıyoruz” ifadesini kullandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.