Kayseri Ulaşım, geliştirdiği yazılım ve ürünleri diğer kentlere de veriyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - İKBAL FİDAN / KAYSERİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Ulaşım, toplu taşıma işletmeciliğinin yanı sıra Ar-ge faaliyetleri, mühendislik ve danışmanlık alanlarında da hizmet veriyor. Kentte toplu taşıma sisteminin tamamını yönettiklerini ifade eden Kayseri Ulaşım Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu; geliştirdikleri akıllı sistemlerin kent genelinde kullanıldığının altını çizdi. Kayseri için hafif raylı sistem uygulamasının dönem itibarıyla ‘rüya proje’ olarak görüldüğünü hatırlatan Gündoğdu, Mehmet Özhaseki’nin belediye başkanlığı döneminde, 2005 yı- lında temeli atılan Kayseri Hafif Raylı Sistemini, 2009 yılında işletmeye başladıklarını anlattı.

Sadece toplu taşıma hizmeti vermediklerinin, geliştirdikleri akıllı sistemlerin kent genelinde de kullanıldığının altını çizen Gündoğdu, ayrıca ‘bisiklet paylaşımı, kavşak yönetim, elektronik trafik denetleme’ gibi sistemlerin yazılımını da yaptıklarını dile getirdi. Bir belediye şirketi olmalarına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yönlendirmesiyle Türkiye’de birçok şehre toplu ulaşım sistemleri ve yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti de verdiklerine işaret eden Gündoğdu, buna ilave raylı sistem alanı ve bisiklet paylaşım sistemlerinde geliş- tirdikleri ürün ve yazılımlarla diğer kentlerden gelen talebi karşıladıklarını dile getirdi.

2009 yılından beri raylı sistemlerde üç etaptan oluşan 34 kilometre uzunluğunda hat, 55 istasyon ve 68 raylı sistem aracıyla faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden Gündoğdu, Kayseri dışında raylı sistem alanında danışmanlık ve bakım-onarım hizmetleri verdikleri şehirlerin bulunduğunu bildirdi. Gündoğdu, “İstanbul’da Kadıköy-kartal Metro hattı süpervizörlük hizmeti, Samsun raylı sistem işletme danışmanlığı ve bunlara ek olarak 145 kilometrelik İzmir Banliyö hattının bakım, onarım, ölçüm ve test hizmetlerini Kayseri Ulaşım olarak biz yapıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.