Esray, Ar-ge ile yeni tip yük vagonunu üretti

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ABDULLAH SÖNMEZ / ESKİŞEHİR

Lokomotif ve vagon komponentleri tasarlayıp üreten Esray, Ar-ge çalışmalarıyla yeni tip yük vagonunu geliştirdi. İnovatif ürünlere yöneldiklerini söyleyen Esray Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, “2017 yılında, ürettiğimiz özel tip yük vagonlarına bir yenisini daha ekledik. Ar-ge çalışmalarımız sonucunda Ankara metro hatlarında kullanılmak üzere yeni tip kepçeli balast yük vagonunu tasarlayıp, ürettik” diye konuştu. Kepçeli balast vagonlarının 25 ton ağırlığı bulunduğunu ve saatte 40 kilometre hıza ulaşabildiğini söyleyen Yanar, “Ürün, 10 metreküp hacmi ve yaklaşık 360 derecelik dönüş açısı ile hareket avantajı sağlıyor. Vagon, entegre jeneratörü sayesinde kendi enerjisiyle, ek üniteye ihtiyaç duymadan çalışıyor” dedi.

Kepçeli balast vagonun geniş aralıkta aydınlatma sağladığı için karanlık ortamlarda çalışmayı kolaylaştırdığını ifade eden Ramazan Yanar, “Eskişehir’de 2012 yılından bu yana özel sektörde vagon sahibi olan tek firmayız. Demiryolu araç gereçleri ve üst yapı ekipmanları sektöründe inovatif yaklaşımımız ve amaca uygun üretim stratejisiyle faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

2017’de üretimin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini belirten Yanar, kısa vadede bu oranı daha da artırmayı hedeflediklerini vurguladı. İhracata yönelik üretimin katma değeri artırmayı gerektirdiğini ifade eden Yanar,

bu doğrultuda Ar-ge ve inovasyona yöneldiklerinin altını çizdi. Ayrıca Eximbank sayesinde uygun finansman olanağı ile ihracatta daha agresif hareket edebildiklerini söyleyen Yanar, “İhracatı artırmayı hedefliyoruz. Bunun için fuarlara katılarak ve müşterilerle daha fazla iletişim kurmaya çalışıyoruz” dedi. yeni bir yatırım planlarının bulunduğunu da vurgulayan Yanar, bunun için Eskişehir OSB’DE lojistik merkezin yatırıma açılmasını beklediklerini söyledi. Yanar, söz konusu merkezin açılması halinde, bölgede satış sonrası hizmet vermek üzere 3 milyon euro’luk yatırım planladıklarının altını çizdi.

Öte yandan TCDD’NIN serbestleşmesi sürecini takip ettiklerini bildiren Yanar, “Raylı sistemler sektörü, serbestleşme kanunu sonrası şekillenmeye çalışıyor. Sektördeki navlun bedelleri, mal ve hizmet maliyetini yüzde 25 oranında etkiliyor. Türkiye’nin orta ve uzun vadeli ihracat hedefini yakalaması için navlun maliyetinin, rakip ülkelerle aynı orana çekilmesi gerekiyor. Bunun için de taşıma modlarının, yükün mesafesine ve türüne göre sınıflandırılmasına ihtiyaç var. Denizyolu yükü karayolu ile demiryolu yükü de havayolu ile nakledilmemeli” şeklinde konuştu.

Ayrıca, demiryolu trafiğinin daha da hızlanması gerektiğini ifade eden Ramazan Yanar, “Dolayısıyla altyapıyı geliştirecek yatırımlar yapılması önem taşıyor. Bu da bütçe ve zaman anlamına geliyor. Yapılacak raylı sistem yatırımlarr, duble demiryolu ve elektrikli yol şeklinde planlanmalı. Karayolunda otoban ve köprü kullanmazsanız yol bedeli yoktur. Ancak demiryollarında her metreye bedel ödeniyor. Bundan dolayı diğer taşıma modlarına göre haksız rekabet oluşan alanlar ortaya çıkıyor” iddiasında bulundu.

“Yeni nesil araçlara yatırım yapılmalı”

TCDD Taşımacılık’a hedefler verildiğini vurgulayan Ramazan Yanar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haklı olarak yönetim, hedefini tutturmak istiyor. Geçmişten gelen problemlerin, kısa zamanda TCDD Taşımacılık tarafından çözülmesi bekleniyor. Bu durum özel sektörü tedirgin ediyor. Bu konuya çözüm olarak finansman için mevcut araçlar sat ve geri kirala yöntemi ile nakite çevrilebilir. Ayrıca yeni nesil vagon ve lokomotif yatırımı da yapılmalıdır. Bu taşıma maliyetlerini düşürür ve üreticilerin kapasite kullanım oranını artırır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.