Start-up firması Delphisonic, ABD’YE ihracatla başarısını perçinleyecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEYNEP PARÇAM / KOCAELİ

Raylı sistemlerde mekanik arızaları erken tespit edecek teknoloji geliştiren start-up firması Delphisonic Elektronik, geliştirdiği teknolojiyi bu yıl İsviçre’ye ihraç etti. Üç ay önce New York Metrosu ile de mutabakat anlaşması imzaladıklarını söyleyen Delphisonic Genel Müdürü Genel Müdürü M. Ali Acur, söz konusu anlaşma ile bu yıl içinde ABD’YE de ihracata başlayacaklarını açıkladı. Küresel ölçekte başarı yakalamak isteyen her start-up firma gibi ABD’DE iş yapmak istediklerini ifade eden Acur, gerek kendi alanlarında gerek genel teknoloji seviyesi bakımından nerede olduklarını anlayabilmek için ABD’DE çalışmalarının sürdüğünü vurguladı.

İç pazardaki başlıca müşterilerinin TCDD olduğunu söyleyen M. Ali Acur, ”Söz konusu kurum ile yaptığımız iş birliği ile başta Adana-mersin olmak üzere yurtiçindeki bir demiryolu hattında ve lokomotiflerde teknolojimiz kullanılıyor. Yeni dönemde ürünlerimiz demiryolunda daha fazla kullanılacak. Amacımız yurt genelinde yaygınlaşan demiryolu hatlarını teknolojiyle donatıp, yolcuların daha güvenli seyahat etmesini sağlamak. Katma değerli ürünlerle ekonomiye katkıda bulunmak istiyoruz” diye konuştu. Yurtgenelindekitümdemiryolu hatlarında geliştirdikleri teknolojiyi kullanarak daha entegre bir çözüm sunmayı hedeflediklerini kaydeden Acur, TCDD ile de bu doğrultuda iş birliği yaptıklarını söyledi.

Bu yılın başında İsviçre’nin resmi demiryolu firması SBB Cargo Railways’e de ilk ihracatlarını yaptık-

larının altını çizen M. Ali Acur, “İsviçre, mal ve hizmet satabilmenin en zor olduğu birkaç ülkeden biri. Geliştirdiğimiz katma değeri yüksek ürünle bu ülkeye ihracat yapmayı başardık” dedi. İsviçre’de farklı kantonlarda yer alan birçok trenin dijitalleşmesi ve daha güvenli hale getirilmesi ile ilgili görüştükleri bilgisini veren Acur, “Görüşmelerimiz olumlu geçti. Kısa ve orta vadede İsviçre raylı sistemlerini dijital olarak dönüştürebilecek durumdayuz” diye konuştu .

“Almanya ve Güney Kore ile görüşmelerimiz sürüyor”

Ayrıca Almanya, ABD ve Güney Kore ile de raylı sistemlerin dijitalleşmesi konusunda yoğun görüşmeler içinde olduklarını açıklayan M. Ali Acur, ABD’DE New York Metrosu ile mutabak imzaladıklarını, diğer pazarlarda da yer almak için çalışmaların sürdü-

ğünü sözlerine ekledi. Raylı sistemlerde yazılım ve donanım içeren hibrit bir çözüm sunduklarını kaydeden Acur, “Donanım tarafında elektronik kartımız, sensörlerimiz ve vibrasyon analizörümüz, yazılım tarafında ise yapay zeka tabanlı algoritmamız var. 571 farklı arıza tipi raylı sistemler icin algoritmamızın içinde var. Yani daha önce yaşanmamış sıra dışı bir mekanik arıza değilse problemi hemen anlayabiliyor ve çözüm bulabiliyoruz” diye konuştu. Geliştirdikleri teknolojinin sadece raylı sistemlere yönelik olmadığınındaaltınıçizenacur,“ürünümüz farklı sektörlerde kullanılıyor. Gemiler, rüzgar tribünleri, üretim hatları gibi mekanik sistemin olduğu birçok alanda varız. Teknolojimizi arızanın maliyetinin çok büyük olduğu her mekanik sistemde kullanmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Delphisonic Elektronik’in 2016 yılında kurulduğunu belirten M. Ali Acur, “Sektördeki mevcut teknoloji, arızayı ancak olduktan sonra anlayıp gerekli analizleri yapabiliyor. Oysa bizim pazara sunduğumuz yapay zeka tabanlı yazılım, demiryolundaki bir kırığı hatta küçük boyutta bir çatlağı gözle görülmese bile anlayıp, durumu ilgili birime mobil uygulama aracılığı ile aktarabiliyoruz” diye konuştu.

“Bu yılın ilk çeyreğinde 2017 cirosunu yakaladık”

Yerli bir start-up firması olduklarını ve hızlı büyüme ivmesi yakaladıklarını söyleyen M. Ali Acur, faaliyete geçtikleri 2016’da verimli bir yıl geçirdiklerini bildirdi. 2017 yılında ise cirolarını beş kat artırdıklarını kaydeden Acur, bu yılın ilk çeyreğinde ise 2017’deki cirolarını yakaladıklarını söyledi. Bu yıl pazarda daha agresif büyüyüp, 2017’ye göre 20 kat ciro artışı hedeflediklerini dile getiren Acur, “Global bir start-up olmamız için pazarda agresif büyümemiz gerekiyor. Bugüne kadar bunu başarabildik ve yeni dönemde de bu ivmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu. İşe ilk başladıklarında ABD’LI bir yatırımcıdan çekirdek yatırımı aldıklarını söyleyen Acur, halihazırda ilk tur yatırımı aradıklarını, yatırım turunu bu yılın ilk yarısında tamamlamayı planladıklarını ifade etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.