“Üçüncü ray teknolojisiyle metrolarda enerji maliyetini düşürüyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Raylı sistemler sektörüne özgü ürünler geliştiren Rehau, 54 ülkede yaklaşık 170 merkezde faaliyet gösteriyor. Metro hatlarında kullanılan üçüncü ray teknolojisiyle, diğer sistemlere oranla daha düşük maliyetlerle enerji temin edilebildiğini söyleyen Rehau Satış Yöneticisi Erdal Sönmezler, “Metro hatlarına kurduğumuz üçüncü ray teknolojisi ile enerji maliyetini azaltıyoruz” dedi. Rehau’nun Türkiye’deki metro hatlarına yönelik birçok projesinin bulunduğunu kaydeden Sönmezler, “M6 Levent-hisarüstü/ Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Keçiören M4, Ankara M4 Macunköy depo genişlemesi, M2 Çayyolu depo alanı ve İzmir Halkapınar depo alanı hatlarında firmamızın kurduğu üçüncü ray teknolojisi kullanılıyor” bilgisini verdi.

Üçüncü ray teknolojisinin, metro hatlarında değişimin önünü açtığını ifade eden Erdal Sönmezler, metro hatlarında enerji temininin birkaç farklı sistem üzerinden sağlanabildiğini ifade etti. Enerji tüketiminin giderek önem kazandığını bildiren Sönmezler, “Gerek özel gerekse kamu sektörü, enerji alanındaki çalışmalara öncelik veriyor. Hayatın her alanında kullanılabilen ürünlerimiz, hayatı kolaylaştırıyor. Üçüncü ray sistemi, maliyet ve enerji tüketiminden tasarruf edilmesini sağlıyor” diye konuştu.

Firmalarının 2012 yılından itibaren üçüncü ray sistemleri tedarikçisi olarak hizmet verdiğini anlatan Erdal Sönmezler, yenilikçi teknoloji ürünlerinin ihtiyaçlar özelinde geliştirip, avantajlar sağladığını ifade etti. Rehau’nun Türkiye’deki metro hatlarına yönelik hayata geçirdiği birçok projenin bulunduğunun altını çizen Sönmezler, şöyle devam etti: “Bu hat-

lar arasında; M6 Levent-hisarüstü/ Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Keçiören M4, Ankara M4 Macunköy depo genişlemesi, M2 Çayyolu depo alanı ve İzmir Halkapınar depo alanı hatları yer alıyor.”

“Yeni metro hattı ihalelerini yakından takip ediyoruz”

Üçüncü ray sistemlerinde Türkiye’de ana firma konumunda yer aldıklarını ve müşterilerine doğrudan hizmet sunabildiklerini belirten Erdal Sönmezler, Türkiye pazarında, ilgili belediyeler ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile temasta kalarak, yeni çıkacak metro hattı ihalelerini yakından takip ettiklerini bildirdi. İhaleye katılacak taahhüt firmalarına, gerek teknik gerekse ticari açıdan destek olmaya devam ettiklerini vurgulayan Sönmezler, “Projelere özel dizaynlarımızda güncelleme yaparak, kullanıcıların teknik yeterli-

liklere en uygun sistemi kolay şekilde monte etmelerine olanak sağlıyoruz. Firmamızı ve ürünlerimizi uluslararası arenada sergilemek adına iki yılda bir Berlin’de düzenlenen sektörün önemli fuarı Innotrans’ta bu yıl da yerimizi alacağız” şeklinde konuştu.

“Üçüncü ray, kurulum maliyetini de düşürüyor”

Üçüncü rayı avantajlı kılan özelliklerin başında, düşük gerilimin geldiğini dile getiren Erdal Sönmezler, üçüncü rayın kurulumunun diğer sistemlere göre daha kolay ve düşük maliyetli olduğundan dolayı metro hatları için uygun çözüm niteliği taşıdığına işaret etti. Sönmezler, Rehau tarafından sunulan üçüncü ray sisteminin maliyet ve enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yüksek bir elektrik iletimi ve kolay bakım onarım imkanını mümkün kıldığını vurguladı.

Öte yandan, Rehau hakkında bilgi veren Erdal Sönmezler, endüstri, sürdürülebilir inşaat ve modernizasyon için ileriye dönük ve bütünsel çözümler sunduklarını anlattı. Enerji tasarruflu inşaat, yenilenebilir enerjilerin kullanılması ve su yönetimine odaklandıklarını belirten Sönmezler, şunları kaydetti: “Rehau; pencereler, yapı teknolojisi ve inşaat mühendisliği alanlarında sofistike sistem çözümleri ve kapsamlı hizmetleri ile müşterilerinin güçlü bir partneri. Yaklaşık 200 lokasyonda yaklaşık 20 bin çalışanı ile bağımsız bir aile şirketi olan Rehau pazara ve müşterilerine yakın olmaya çalışıyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.