Kemsan, raylı sistem projeleriyle bu yıl iş hacmini artıracak

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - SONER CAVKAYTAR / ESKİŞEHİR

Raylı sistemler sektörüne Kemsan markasıyla yerli güç elektroniği cihazları üreten Kaynak Elektronik, bu sektöre ilişkin projelerinin sayısını artırmayı planlıyor. Kemsan Kalite Sistem ve Ar-ge Sorumlusu Fırat Keleş, raylı sistemler yapılan yatırımlara paralel, iş hacmini artırıp, 2018 yılını yüzde 12'lik büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini söyledi. Projeye özel cihazlar ürettikleri için sektörde tercih edildiklerini dile getiren Keleş, “Esnek yapımız sayesinde farklı isteklere, hızlı ve kolay çözümler sunabiliyoruz. Raylı sistem projelerinde son teknolojiye ve kaliteye talep var. Bu talepleri karşılamak amacıyla Ar-ge yatırımlarımızı, sürekli teknolojiyi takip edebilecek şekilde düzenliyoruz” dedi.

Ar-ge projelerine başlamadan önce global pazardaki örnekleri ve teknik özellikleri incelediklerini söyleyen Fırat Keleş, “Bununla birlikte pazaraki mevcut ürünleri daha da geliştirecek tasarımlar üzerinde çalışıyoruz. Ar-ge faaliyetlerinde üniversite-sanayi iş birliğinin getirdiği olanaklardan da faydalanıyoruz” diye konuştu. Kemsan’ın cirosunun yüzde 5’lik bölümünü Ar-ge faaliyetleri için ayırdığını vurgulayan Keleş, “Raylı sistemler sektöründe TCDD ve TÜLOMSAŞ gibi kurumlarla yapılan çalışmaların yanında Alstom, Hyundai Rotem gibi global pazarda öne çıkan üreticilere yönelik de projeler gerçekleştirdik” dedi.

TÜLOMSAŞ ve TÜBİTAK ortak çalışması ile üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli elektrikli tren projesi E1000 için yardımcı konvertör ünitesini ürettikleri bilgisini veren Fırat Keleş, “Bunun yanı sıra araç klima üreticisi Safkar için 130 adet inverter ürettik. Bu ürünler de Hyundai Rotem’in ürettiği lokomotiflerde kullanılıyor. Alstom firması için özel tasarım 80 KVA gücünde, 16.66 hz çift çıkışlı ve ayarlı çıkış gerilimine sahip statik konvertörün de imalatını yaptık. Alstom’un ürettiği yardımcı konvertör üniteleri bu konvertör ile test ediliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli tren projesi E1000 için yardımcı konvertör ünitesini ürettik. TCDD ve TÜLOMSAŞ gibi kurumlarla yapılan çalışmaların yanı sıra Alstom, Hyundai Rotem gibi global pazarda öne çıkan üreticilere yönelik de projeler gerçekleştirdik.

“Üretim miktarı, proje sayısına bağlı”

Kemsan markası ile 30 yıldır güç elektroniği ekipmanları tasarım, üretim, pazarlama ve teknik servis faaliyetlerini yürüttüklerini ifade eden Fırat Keleş, ithal edilen ve stratejik alanlarda kullanılan çok sayıda güç elektroniği cihazını yerli malzemeyle ürettiklerini ifade etti. Kemsan markalı ürünlerin, raylı sistemlerin yanı sıra savunma sanayiinde de kullanıldığını vurgulayan Keleş, “Raylı sistemler sektöründe önde gelen kuruluşlardan biri haline gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Raylı sistemler sektörüne yönelik yardımcı konverter üniteleri, klima inverterleri, DC-DC konverterler, özel tip trafo ve kartlar ürettiklerini belirten Fırat Keleş, güç aralığı olarak, 1 kva'dan 1000 kva’ya kadar monoblok yapıda cihaz üretim kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi. Keleş, cihaz üretim adet ve güçlerinin raylı sistem ve savunma sanayindeki projelerin sayısına bağlı olarak her yıl farklılık gösterdiğini dile getirdi.

“Hedef pazarlarımızda Ortadoğu öne çıkıyor”

İhracat rakamlarının ise henüz istedikleri düzeye ulaşmadığını söyleyen Fırat Keleş; cironun yüzde 10’unu ihracat gelirlerinin oluşturduğunu kaydetti. Keleş, “Azerbaycan, Lübnan, Belçika, Mısır, Belarus, Rus- ya, Irak gibi ülkelere satışlarımız var. Hedef pazarımız daha çok Ortadoğu ülkeleri. Bununla birlikte, Avrupa’ya özel tasarım cihazlar üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

"Yurtiçinde test ve sertifikalandırma yapan firma sayısı yetersiz"

Havacılık, raylı sistemler ve savunma sanayiinde gelişim sağlanması için düzenlenen ihalelerde yerlilik oranlarının yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Kemsan Kalite Sistem ve ArGe Sorumlusu Fırat Keleş, “Savunma ve demiryolu sanayiinin başlıca gündem maddesini, projelerdeki yerlilik oranının artırılması, teknolojide farklı ülkelere bağımlılığın azaltılması oluşturuyor. Yerli firmaların yaşadığı en büyük sorun test ve sertifikalandırma maliyetlerinin yüksekliği. Test ve sertifikalandırma yapabilecek firma sayısının az olması, çoğu testin TÜBİTAK dışında yapılamaması da temel sorunlar arasında yer alıyor” diye konuştu. Keleş, yurtiçindeki firmaların test ve sertifikalandırma konusundaki durumlarının saptanması, test laboratuvarlarına destek sağlanarak kapasite ve kalitenin artırılması ile sorunların çözülebileceği görüşünü dile getirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.