Prysmian Group, Mudanya’yı raylı sistemlerde üretim üssü haline getirdi

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Raylı sistemlerde hızlı bir trend yaşandığını söyleyen Erkan Aydoğdu, “TCDD, altyapı yatırımları yapıyor. TCDD’NIN kurduğu altyapıyı da özel sektör firmaları kullanıyor. Biz de o firmalarla ilerliyoruz” diye konuştu. Raylı sistemlerde alım süreçlerinde projenin çıkışıyla tedarik arasında zaman olduğuna değinen Aydoğdu, üretim anlamında net bir planlama yapmanın zorlaştığını, buna rağmen Türkiye’de gelişen sektörde iddialı konumda yer aldıklarını vurguladı.

Prysmian Group’un 50 ülkede 82 tesisi ve 21 bin çalışanı bulunduğunu kaydeden Erkan Aydoğdu, grubun Mudanya’daki fabrikasının aynı anda enerji ve telekom kabloları üreten 15 tesisinden biri olduğunu aktardı. Ayrıca grup bünyesindeki 17 Ar-ge merkezinden birinin de Mudanya’da bulunduğunu söyleyen Aydoğdu, “Mudanya fabrikasını grup içinde öne çıkaran en önemli unsur da iki yıl önce hayata geçirilen Üretim Akademisi. Grubun gelecek vaat eden yöneticilerinin, atamaları yapılmadan önce, Mudanya’da kurulan Üretim Akademisi’nde eğitim almaları ve Türkiye’nin grup içinde fark yaratan yaklaşımlarını öğrenmeleri bekleniyor” diye konuştu.

Grup, ABD’DE General Cable’ı satın alacak

Öte yandan 2011’de yapılan Prysmian ve Draka birleşmesinin, firmaya telekom ayağında deneyim kazandırdığını söyleyen Erkan Aydoğdu, “Hatta Türkiye’de dört büyük takımın stadyumundaki veri iletimi Draka markasıyla sağlandı” dedi. 2017’de Türkiye’de 1.2 milyar TL ciro ile yüzde 25 büyüdüklerini anlatan Aydoğdu, enerji, telekom ve fiber alanında 22 bin çeşit kablo ürettiklerini kaydetti. Grubun global pazarda 8 milyar euro’luk cirosu bulunduğunu kaydeden Aydoğdu, “Firma, bu yılın ikinci yarısında ABD’DE General Cable’ı satın alarak 11 milyar euro’luk bir büyüklüğe ulaşacak. Türkiye’deki yapılanma da her geçen gün geliştirdiği hız, esneklik ve kalite gibi unsurlar ile grup içinde öne çıkıyor” dedi.

Bugün itibarıyla üretimin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini kaydeden Aydoğdu, yüzde 85 oranında enerji kab- loları ürettiklerini, ayrıca hafif raylı sistemler, beyaz eşya, otomotiv, madencilik, vinç ve gemi gibi özel uygulamalar da yaptıklarını dile getirdi. 5 bin metrekarelik alanda altı ayrı bölümden oluşan Ar-ge merkezinin, sektörün ilk Ar-ge merkezi olduğuna dikkat çeken Erkan Aydoğdu, Türkiye’de ilk kez, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akreditasyon kapsamına alınan Özel Sektör Yanma Testleri Laboratuvarı’nın da ‘CPRYapı Malzemeleri Yönetmeliği’ altyapısına sahip olduğunu aktardı.

2017 yıl sonu itibarıyla tamamlanmış iki ve devam eden üç TÜBİTAK projesi bulunduğunu aktaran Erkan Aydoğdu, Ar-ge merkezinde yüksek performanslı, verimlilik ve güvenliğin öne çıktığı ürünler için inovatif çözümler ürettiklerini ifade etti. Aydoğdu, “Yangına dayanıklı fiber optik kablolar olan Firetuff kabloları, yüksek fiber sayılarında zırhlı ve zırhsız olmak üzere iki farklı şekilde geliştirdik. Bu ürünler için bağımsız kuruluşlardan onay alarak, Türkiye ve Avrupa pazarlarına sunduk. Bu kablolar sayesinde, tüneller, metrolar gibi insan yoğunluğunun yüksek olduğu kapalı alanlarda acil durumlarda dahi, yüksek veri hızlarında yoğun data transferleri kesintisiz güvenli bir şekilde sağlanabilecek. Rusya için -50 derecede performansı yüksek olacak bir ürün geliştirirken, Arabistan için + 50 dereceye uygun kablo üretme yeteneğine sahibiz” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.