“İstanbul’da Mahmutbey-mecidiyeköy metro hattının ihalesine hazırlanıyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - GÜLAY SOYDAN PEHLEVAN / BURSA

Alüminyum ekstrüzyon ve yassı mamul üretimi alanında faaliyet gösteren PMS, iş birliği yaptığı firmalarla yurtdışında Bangkok Metro Hattı projesinde yer alıyor. Yurtiçinde de halen Ankara Metrosu projesinde faaliyet gösterdiklerini söyleyen PMS Alüminyum Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Önsever, İstanbul’da da tedarikçisi oldukları firmalarla, Mahmutbey-mecidiyeköy Metro Hattı Projesi’nin ihalesine hazırlandıklarını söyledi. Bunların yanı sıra Elazığ ve Manisa’da elektrikli otobüs projelerine alüminyum profil tedarik ettikleri bilgisini veren Önsever, söz konusu alanda yurtdışındaki ihalelere de katılmak istediklerini vurguladı.

Raylı sistemlerde kullanılabilecek alaşımlarda alüminyum profil ürettiklerini belirten Hüseyin Önsever, ürünü son kullanıcı firmalara istenilen ölçülerde işleyip, şekillendirerek, yüzey işlemleri uygulanmış halde verdiklerini söyledi. Bu doğrultuda Ar-ge merkezlerinde ve teknik bürolarında malzeme yapısı ve tasarımı konusunda sürekli gelişme amaçlı çalışmalar yürüttüklerini belirten Önsever, “Her projede iş hacmini ve katma değeri artırarak yol alıyoruz. Teknoloji konusunda, talaşlı imalat merkezimizde, makine parkını son teknoloji ürünlerle Endüstri 4.0 seviyesine getirmiş durumdayız” dedi.

Firmaları açısından Ar-ge ve inovasyonun önemine değinen Önsever, “Sektörümüz doğası gereği inovasyon ve Ar-ge faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir alan. Müşteri isteği ve talebi doğrultusunda mekanik ve kimyasal de- ğerleri karşılayan materyaller üretiyoruz. Alüminyum materyali başlı başına yeni ve sadece 150 yıllık geçmişi olan ve neredeyse tüm sanayi ürünlerinde yenilik yaratacak bir metaldir. Biz de bu metali 40 yıllık tecrübemizle birlikte taşıyacağımız en üst noktaya taşımak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

“Milli markalar oluşturup, ihracata kanalize olmalıyız”

Türkiye raylı sistem sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Hüseyin Önsever, yurtiçinde raylı sistemlere yönelik faaliyetlerin geç başladığını, ancak hızlı gelişim yaşandığını belirtti. Küresel ölçekte ulaşım ve hızın daha fazla önem kazandığını aktaran Önsever, “Bunları sağlamanın en ekonomik, sürdürülebilir ve güvenli yolu raylı sistemler. Türkiye özel sektörü ve sanayisinin bunu yapacak bilgisi ve deneyimi bulunuyor. Uzun yıllar boyunca Avrupa başta olmak üzere diğer bölgelere bu alanda hizmet verdik Artık devletin desteğiyle milli markaları oluşturup, bu alanda ihracatçı konumumuzu güçlendirmeliyiz” diye konuştu Özellikle Türkiye’nin yurtdışına bağımlı olduğu alüminyum bazlı ürünlerin üretimi için yatırım planlarını yaptıklarını söyleyen Önsever, “İthal edilen ürünleri yerlileştirmeye odaklandık. Alüminyum ektrüzyon ve yassı mamul üretimi alanında faaliyet gösteren firmamız, ürünlerini raylı sistemler, savunma sanayii, otomotiv, solar enerji, reklam, makine, inşaat gibi alüminyumun kullanım alanı olan her sektöre veriyor. Aylık bin 500 ton profil, 2 bin ton levha üreten tesisimiz, 36 bin metrekare alana sahip. Bugün itibarıyla 300 kişiyi istihdam ediyoruz” dedi. Halihazırda Türkiye hariç 40 ülkede 200 müşteriye hizmet verdiklerini söyleyen Önsever, “Başlıca ihracatımızı Avrupa kıtasına yapıyoruz. Bununla birlikte beş kıtada faaliyetimiz devam ediyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.